Trwa ładowanie...

Koronawirus a opieka nad dzieckiem. Zasiłek opiekuńczy wydłużony. ZUS o tym, jak i gdzie go dostać

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko w wieku do 8 lat wypłacany będzie dłużej. Zmiany świadczenia związanego z pandemią COVID-19 wprowadziła ustawa z 31 marca.

Koronawirus a opieka nad dzieckiem. Zasiłek opiekuńczy wydłużony. ZUS o tym, jak i gdzie go dostaćŹródło: Agencja Gazeta
d425pau
d425pau

Jak wyjaśnia w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej) zwolnionej z pracy, która musi zająć się dzieckiem w wieku do lat 8 z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z koronawirusem SARS-COV-2.

Przyjęte 31 marca przepisy wydłużyły o kolejne 14 dni okres, przez który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, a także przyznały prawo do jego pobierania przez rodziców dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat.

Koronawirus a opieka nad dzieckiem. Zasiłek opiekuńczy wydłużony

Nowy 14 dniowy okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego obowiązuje od 26 marca 2020 r. Od tej daty z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać także rodzice, których dzieckiem opiekowała się "niania" (z którą zawarto umowę uaktywniającą) albo dzienny opiekun, jeśli z powodu COVID-19 nie mogą opiekować się dzieckiem.

"Uchwalona 31 marca br. ustawa przewiduje także, że Rada Ministrów może określić dłuższy okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, biorąc pod uwagę okres na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz inne placówki lub okres niemożności sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych" - wyjaśnia ZUS.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Co z paleniem i całowaniem?

Warto zaznaczyć, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19 przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
d425pau

ZUS. Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy trzeba złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Dokument jest jednocześnie wnioskiem. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Dokument trzeba złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Osoby, które przed uchwaleniem nowych przepisów złożyły już oświadczenie według poprzedniego wzoru, drugi raz nie muszą tego robić.

Zasiłek opiekuńczy wydłużony. ZUS o tym, jak go uzyskać

Jak podkreśla ZUS, uprawnienia do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ustalane są tylko na okres wskazany w oświadczeniu.

Trzeba także pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. W dodatkowym wymiarze 14 dni przysługuje on łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego)
.

Zasiłek opiekuńczy wydłużony. ZUS o tym, jak go uzyskać

- Podjąłem decyzję o przedłużeniu zasiłku opiekuńczego po 3 maja - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał jednak, że skorzystać z niego będą mogli tylko ci rodzice, którzy nie będą mogli skorzystać z innych form opieki. Te rząd ma przedstawić w przyszłym tygodniu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d425pau
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d425pau
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj