Trwa ładowanie...

Etapy odmrażania gospodarki. Minister zdrowia Łukasz Szumowski: widzę przykłady egoizmu

Rząd ogłosił w środę kolejny etap luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. - Wczoraj jechałem rowerem do pracy i widziałem jak ludzie albo nie noszą maseczek, albo mają je zsunięte na brodę. To nie jest odważna postawa - mówił minister zdrowia na konferencji prasowej
Share
Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski (zdj. arch.)
Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski (zdj. arch.)Źródło: PAP
d42hm95

Łukasz Szumowski przyznał, że wiele Polaków nie stosuje się do reżimów epidemicznych wprowadzonych przez rząd. - To nie jest odwaga i pokazanie: ale jestem dzielnym. To lekceważenie i pokazanie egoistycznej postawy - wyjaśnił minister zdrowia.

- Przez to transmisja koronawirusa może skoczyć szybko w górę, bo dana osoba nie będzie zarażała już tylko jednej, ale na przykład dwie osoby. I za chwilę możemy mieć sytuację taką jak mamy w Hiszpanii czy Francji - tłumaczył polityk.

- Dziś mamy informację, że coraz więcej osób zdrowieje, a mniej ulega zakażeniu. To niezwykle pozytywne, natomiast nie możemy rezygnować z noszenia maseczek. Wczoraj odnotowaliśmy niewiele ponad 300 nowych zarażeń, zrobiono ponad 14 tys. testów. Bardzo proszę o rozsądek na majówkę - od tego zależy przechodzenie do kolejnych etapów - dodał Szumowski.

d42hm95

Zobacz też: Wybory 2020. Radosław Fogiel: PiS nikogo do rozmów z opozycją nie upoważniało

Nowe etapy odmrażania gospodarki. Premier ujawnia plan

- Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł sanitarnych, zasad odstępu między ludźmi. Z domu wychodzimy do pracy, po zakupy, w sprawach ważnych dla zdrowia - trzymajmy się tych zasad - apelował na konferencji prasowej premier. Od 4 maja rząd zamierza otworzyć galerie handlowe "w nowym reżimie sanitarnym". Otwarte będą także obiekty kultury: biblioteki oraz muzea - jednak pod uwagę zostanie wzięta ich powierzchnia.

d42hm95

Od 4 maja pacjenci będą mogli wziąć udział w rehabilitacjach - z tego zapisu wyłączono np. salony masażu. - Kolejne luzowania będą ogłaszane co dwa tygodnie, jednak w niektórych przypadkach jak usługi, będziemy to przyspieszać. Zaznaczam, że wszystko będzie dokładnie analizowane - dodał Morawiecki.

Dodatkowo - od 6 maja - rząd otworzy żłobki i przedszkola w "nowym reżimie sanitarnym". Jak zaznaczyła Rada Ministrów - decyzja o otwarciu będzie podejmowana przez organ prowadzący po uwzględnieniu wytycznych GIS i podmiotów nadzorujących. Tym samym potwierdziły się informacje dziennikarza WP Marcina Makowskiego.

Zgodnie ze wcześniejszymi deklaracjami - luzowanie obostrzeń będzie przeprowadzane w czterech następujących po sobie etapach. Przypomnijmy, że pierwszy etap złagodzenia obostrzeń wszedł w połowie kwietnia. Od 20.04. można chodzić do parków i lasów, łatwiej jest także robić zakupy. Rząd złagodził także przepisy dotyczące przemieszczania się dzieci i młodzieży. Więcej osób może także uczestniczyć w msza i nabożeństwach w kościołach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d42hm95

Podziel się opinią

Share
d42hm95
d42hm95
Więcej tematów