Trwa ładowanie...

Po majówce wielkie odmrożenie gospodarki. Poznaliśmy plany rządu

Jak ustaliła Wirtualna Polska, w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ogłosi kolejną fazę odmrażania gospodarki. Zmiany mają być znaczące - po majówce będziemy mogli wrócić w ograniczonym zakresie do galerii handlowych, otwarte zostaną m.in. sklepy meblowe i hotele. Na szkoły i przedszkola przyjdzie czas po 24 maja.

Share
Po majówce wielkie odmrożenie gospodarki. Poznaliśmy plany rządu
Źródło: East News, fot: East News
d12zcae

Od poniedziałku 20 kwietnia jako państwo weszliśmy w pierwszy z czterech zaprezentowanych przez rząd etapów powrotu do "nowej normalności" oraz odmrażania polskiej gospodarki. Zakładał on zwiększenie dopuszczalnej liczby osób w sklepach spożywczych i świątyniach, możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych, otwarcie parków i lasów, poluzowanie obostrzeń odnośnie poruszania się nieletnich od 13. roku życia bez rodziców.

Kolejne fazy nie miały wtedy zakreślonych ram czasowych, ale jak stwierdził minister Łukasz Szumowski, "będą ogłaszane wraz z analizą danych medycznych". W tej chwili, wg naszych źródeł zbliżonych do KPRM, statystyki napływające od początku tygodnia wskazują na spadek zachorowań i jeżeli ten trend się utrzyma, 27 kwietnia zostanie zaprezentowany plan połączenia II i III etapu restartu działalności gospodarczej i życia społecznego.

Odmrażanie gospodarki. Po majówce otwarcie hoteli i galerii handlowych

Co to oznacza w praktyce? Po majówce (w ograniczonym zakresie) otwarte mają być galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane oraz hotele. Do życia mają wrócić również niektóre instytucje kultury i sztuki, fryzjerzy i kosmetyczki. Nieco później, być może po 15 maja abo pod koniec miesiąca, rząd przymierza się również do dania zielonego światła stacjonarnej działalności gastronomicznej, oczywiście nadal z istotnymi obostrzeniami sanitarnymi. Jak ustaliła WP, w drugiej połowie maja, jeśli sytuacja epidemiczna będzie na to pozwalała, rozpocznie się stopniowy powrót do wydarzeń sportowych na otwartej przestrzeni - bez udziału publiczności.

- Wszystkie zalecenia będą na bieżąco modyfikowane w oparciu o aktualne dane odnośnie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce - dodaje jednak nasz informator zaznaczając, że konieczne jest przyspieszenie odmrażania gospodarki i łączenia pewnych, dotąd rozdzielonych etapów tego procesu. - Walka o zdrowie Polaków musi postępować równolegle z walką o utrzymanie miejsc pracy - tłumaczy rozmówca związany z rządem.

Podczas piątkowej konferencji prasowej minister Dariusz Piontkowski ogłosił również, że szkoły, żłobki, przedszkola zostaną zamknięte do 24 maja. Szef MEN zwrócił uwagę na to, że "obecne warunki nie pozwalają" na odwieszenie działalności wspomnianych placówek. Jeśli chodzi o matury, mają się one odbyć od 8 czerwca, z kolei od 16 czerwca ruszą egzaminy ósmoklasistów.

Marcin Makowski dla WP Wiadomości

d12zcae

Podziel się opinią

Share
d12zcae
d12zcae
Więcej tematów