Pierwszy taki dokument od 6 lat. Iskrzy w Azji
Relacji Korei Południowej z reżimem Kim Dzong Una stają się coraz bardziej napięte. Po raz pierwszy od sześciu lat władze Południa określiły Koreę Północną mianem "wroga". To efekt m.in. zgromadzenia przez Pjongjang zapasów plutonu, który może zostać użyty w broni jądrowej.
Co dwa lata Korea Południowa publikuje dokument dotyczący polityki obronnej, określany mianem "białej księgi". Znajdują się w nim informacje Seulu ws. północnokoreańskich zbrojeń nuklearnych i rakietowych oraz konwencjonalnej siły militarnej Pjongjangu.
Korea Północna uznana za "wroga". Gorąco w Azji
"Podczas gdy Korea Północna w dalszym ciągu stanowi zagrożenie wojskowe i nie rezygnuje z broni jądrowej, jej reżim i armia (…) są naszymi wrogami" - napisano w najnowszej wersji dokumentu.
Tym samym władze Korei Południowej po raz pierwszy od sześciu lat uznały sąsiada z północy za "wroga". Wpływ na tę decyzję miały coraz częstsze prowokacje wojskowe reżimu Kim Dzong Una i agresywne działania w cyberprzestrzeni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To stamtąd zaatakowali. Niepokojące ruchy Rosji koło poligonu Pogonowo
Reakcja Seulu to też odpowiedź na ruch Pjongjangu, który ostatnio sam określił Koreę Południową jako "niewątpliwego wroga".
Z dokumentu Korei Południowej wynika, że reżim z północy nadal przetwarza zużyte paliwo z reaktora i zgromadził ok. 70 kg plutonu klasy wojskowej. Może on zostać użyty do produkcji broni jądrowej. Gdy przedstawiono poprzednią wersję "białej księgi" przed dwoma laty, zapasy plutonu w Korei Północnej szacowano na 50 kg.
"Nasza armia wzmacnia nadzór, jako że możliwość kolejnej próby nuklearnej rośnie" - przekazała Korea Południowa w swoim dokumencie.
"Biała księga" zawiera też zestawienie armii obu państw. Korea Południowa dysponuje ok. 500 tys. żołnierzy w służbie czynnej, 2,2 tys. czołgów, 90 okrętami nawodnych i 10 podwodnymi. Z kolei siły zbrojne Korei Płn. oceniono na 1,28 mln żołnierzy. Taką samą liczbą wojskowych Pjongjang dysponował w dwóch poprzednich wersjach dokumentu. Reżim Kim Dzong Una posiada też 4,3 tys. czołgów, 420 okrętów nawodnych i 70 podwodnych.
Czytaj także: