Trwa ładowanie...
drtv17m

Kontrowersyjny spot PFN usunięty. "Nalegał na to prezydent Andrzej Duda"

Najnowszy spot Polskiej Fundacji Narodowej wywołał wiele kontrowersji w sieci. Reakcje były tak negatywne, że po kilkunastu minutach nagranie zdjęto z sieci. Za taką decyzją miał stać prezydent Andrzej Duda, który miał stwierdzić że film kompromituje Polskę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda (East News, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER /EAST NEWS)
drtv17m

O interwencji Andrzeja Dudy w sprawie niefortunnego spotu Polskiej Fundacji Narodowej pierwszy poinformował portal 300polityka.pl. Jak podał, prezydent domagał się pilnego usunięcia filmiku z mediów społecznościowych.

Portal gazeta.pl dotarł do współpracowników głowy państwa, którzy potwierdzili, że Duda zobaczył spot. Jeden z urzędników przyznał wprost, że najnowsza odsłona akcji PFN "bardzo mu się nie spodobała". Andrzej Duda miał stwierdzić, że to "kompromituje Polskę" i był całą sprawą zażenowany.

Przypomnijmy, że w czwartek obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Z tej okazji PFN przygotowała akcję promującą prawdę historyczną o ofiarach II wojny światowej. Jedną z jej odsłon była konwersacja SMS-owa pomiędzy Adolfem Hitlerem i Józefem Stalinem.

drtv17m

Zobacz też: Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda ma poważnego konkurenta

"Siema. Widzę, że zagarnąłeś już Austrię i Czechosłowację. Gratki" - pisze Stalin do Hitlera. W korespondencji obaj liderzy wymieniają się opiniami o Polakach (Hitler obiecuje, że zrobi z nich "podludzi"), wspominają podział zaborczy Rzeczpospolitej ("piękne czasy... była przestrzeń" - komentuje Hitler).

Józef Stalin proponuje także przywódcy III Rzeszy pomoc z polskimi wojskowymi inteligentami. "Zbiorę ich w jednym miejscu i kula w łeb. Mamy taki dyskretny las koło Katynia..." - deklaruje. Hitler przytakuje i prosi Stalina o pozostawienie polskich Żydów. "Zrobię im jesień średniowiecza" - oświadcza Hitler.

Twitter
Podziel się

W rozmowie z WP rzeczniczka PFN oznajmiła, że spot skierowany był do młodzieżowego odbiorcy napisany adekwatnym językiem. Przyznała, że reakcji na spot nie widziała, a także nie chciała wytłumaczyć dlaczego spot zniknął nagle z sieci.

drtv17m

Redakcja wysłała maila do biura prasowego PFN ze szczegółowymi pytaniami dotyczącymi kontrowersyjnego nagrania. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Czym jest Polska Fundacja Narodowa?

Fundację utworzyło 17 spółek państwowych w 2016 roku. Głównym celem miało być "budowanie polskiej marki za granicą". W 2017 r. odpowiadała za kampanię "sprawiedliwe sądy". W założeniu jej twórców, miała ona tłumaczyć konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości. Jednak od początku budziła kontrowersje, m.in. dlatego, że sama fundacja ma promować Polskę za granicą. Wątpliwości budził też koszt kampanii oraz użyte przykłady, które w kilku przypadkach okazały się zmanipulowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: 300polityka.pl, gazeta.pl

drtv17m

Podziel się opinią

Share

drtv17m

drtv17m
Więcej tematów