Rafa koralowa traci kolor. Widok "rozdziera serce"

Dwie wpisane na listę światowego dziedzictwa rafy koralowe w Australii - Ningaloo na zachodnim wybrzeżu i Wielka Rafa Koralowa na wschodnim - tracą kolor. Wszystkiemu winna jest fala upałów. Naukowcy mówią, że to widok "rozdzierający serce" i głęboko niepokojący moment.

Źródło zdjęć: © Google Maps, X

Co musisz wiedzieć?

  • Rafy koralowe Ningaloo i Wielka Rafa Koralowa w Australii tracą kolor z powodu upałów.
  • To prawdopodobnie najgorsze masowe bielenie w regionie od lat. Ciepłe oceany "ugotowały" koralowce.
  • Poziom ocieplenia oceanów jest szokujący. W płytszych obszarach Ningaloo do 90 proc. koralowców jest wybielonych.

Trwająca miesiącami fala upałów "ugotowała" rozległą rafę Ningaloo, część wpisanego na listę światowego dziedzictwa parku morskiego, słynącego z żywych koralowców i migrujących rekinów wielorybich - pisze portal France24.

Mniejsze obszary bielenia koralowców zauważono również na północnym krańcu słynniejszej Wielkiej Rafy Koralowej, na wschodnim wybrzeżu Australii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

WIDEO

Polskie wojsko stawia na nowe technologie. "Bez wątpienia zmieni oblicze"

"Ciepłe oceany ugotowały koralowce"

Chociaż urzędnicy odpowiedzialni za ochronę środowiska wciąż sprawdzają skalę zniszczeń, ceanolog Kate Quigley powiedział, że jest to prawdopodobnie najgorsze masowe bielenie w regionie od lat.

- Ciepłe oceany po prostu ugotowały koralowce w tym roku - powiedział Quigley agencji AFP.

Rozciągająca się wzdłuż zachodniego wybrzeża Australii, 300-kilometrowa rafa Ningaloo jest jedną z największych "raf przybrzeżnych" na świecie.

Co to jest bielenie koralowców?

Średnie globalne temperatury w 2024 r. były najwyższe w historii.

- Obserwujemy, że poziom ocieplenia oceanów jest tak duży, że to po prostu szokujące - mówi cytowana przez "The Guardian" dr Zoe Richards, adiunkt i badaczka koralowców na Curtin University.

Bielenie następuje, gdy ciepła woda wywołuje reakcję biologiczną, zmuszającą koralowce do wydalenia kolorowych glonów osadzonych w ich tkankach.

Dr Zoe Richards spędziła 10 dni na początku tego miesiąca na monitorowaniu stanu raf Ningaloo i sąsiedniej Zatoki Exmouth.

Przekazała, że ​​w płytszych obszarach znanych z czystych wód, które są popularne wśród turystów, widziała do 90 proc. wybielonych koralowców.

- Nawet te wolno rosnące koralowce, które miały setki lat, wybielały - powiedziała.

Inna badaczka, dr Emily Howells z Southern Cross University, zwraca uwagę na to, że w ciągu ośmiu ostatnich lat park morski został dotknięty poważnymi epidemiami aż pięc razy.

- Po prostu nie ma wystarczająco dużo okazji, aby te społeczności koralowe się odrodziły. To rozdziera serce - powiedziała.

- Rozwiązaniem jest podjęcie bardziej zdecydowanych działań w sprawie zmian klimatu. Im dłużej będziemy czekać, tym gorzej będzie - podkreśla dr Howells.

Źródło: "The Guardian"/France24/WP

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)