Kontrowersyjne wykłady w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
• NFOŚiGW organizuje spotkania niezwiązane z celem jego działalności
• W ostatni poniedziałek odbył się wykład dotyczący lustracji
• W przeszłości tematem był, m.in. islam czy stosunki polsko-żydowskie
• Spotkania są pomysłem nowych władz instytucji z nadania PiS
• Powołaliśmy Wszechnicę NFOŚiGW, aby wzbogacać debatę publiczną i aby rozszerzać wolność dyskusji"
"Lustracja jako zabezpieczenie państwa przed obcą agenturą" - prelekcję pod takim tytułem wygłosił w poniedziałek Krzysztof Wyszkowski, legendarny działacz opozycji w PRL. To kolejny z serii wykładów organizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego tematyka mija się z celem działalności instytucji.
NFOŚiGW zajmuje się finansowaniem ochrony środowiska i gospodarki wodnej w zakresie określonym w ustawie Prawo ochrony środowiska. Jego celem jest poprawa stanu środowiska i zrównoważone gospodarowanie zasobami przez stabilne, skuteczne i efektywne wspieranie przedsięwzięć i inicjatyw służących środowisku. Od marca w ramach Wszechnicy powołanej decyzją prezesa, instytucja organizuje również cykliczne wykłady. Ich tematyka ma jednak niewiele wspólnego z ekologią, czy środowiskiem. "Żołnierze wyklęci", "Stosunki polsko-żydowskie", "Islam - szansa czy zagrożenie", czy wspomniana już "Lustracja jako zabezpieczenie państwa przed obcą agenturą", to tylko niektóre tytuły spotkań.
NFGOŚiGW nie widzi niczego niewłaściwego w organizacji tego typu spotkań w swoich murach. W piśmie przesłanym do redakcji Wirtualnej Polski przez Sławomira Kmiecika, rzecznika prasowego instytucji czytamy, że "działalność Wszechnicy NFOŚiGW jest prowadzona zgodnie z założeniami zawartymi w decyzji Prezesa Zarządu NFOŚiGW w sprawie jej powołania". I tak jej celem jest m.in. promowanie i rozwijanie wśród polskiego społeczeństwa czytelnictwa, zwłaszcza w takich obszarach jak: polska przyroda czy środowiska, ale nie tylko.
"Pragnę wyraźnie zaznaczyć, że do zadań Wszechnicy NFOŚiGW - poza wspomnianymi kwestiami związanymi z ekologią, ochroną środowiska i ideą zrównoważonego rozwoju - należy także ogólne poszerzanie wiedzy uczestników spotkań, również w odniesieniu do zagadnień cywilizacyjnych i społecznych, wspieranie aktywności obywatelskiej, umacnianie postaw patriotycznych, propagowanie praw człowieka. Powołaliśmy Wszechnicę NFOŚiGW, aby wzbogacać debatę publiczną i aby rozszerzać wolność dyskusji" czytamy w piśmie przesłanym do redakcji.
Zaproszeni goście nie pobierają opłat za swoje wystąpienia. - Nie otrzymałem żadnego wynagrodzenia, a nawet jestem stratny 26 zł, bo nikt mi nie oddał za pociąg - mówi Wirtualnej Polsce Krzysztof Wyszkowski.
Wykłady w ramach Wszechnicy NFOŚiGW to pomysł nowych władz instytucji. W listopadzie ubiegłego roku minister środowiska Jan Szyszko dokonał zmian w składzie rady nadzorczej Funduszu, która 21 grudnia wybrała nowego prezesa. W fotelu zasiadł Kazimierz Kujda, który sprawował tę funkcję już za poprzedniego rządu PiS.