Kontrowersje wokół wizyty władz Izraela. NRA krytykuje Dudę i rząd
Według Naczelnej Rady Adwokackiej rządowa uchwała dotycząca potencjalnej wizyty władz Izraela w Polsce i zapewnienia ochrony "podważa zaufanie obywateli do rządów prawa". Realizacja nakazu aresztowania wydanego przez MTK należy do sądu, a nie do prezydenta, rządu, premiera czy szefa MS - wskazała NRA.
Naczelna Rada Adwokacka (NRA) wyraziła zaniepokojenie rządową uchwałą dotyczącą potencjalnej wizyty władz Izraela w Polsce.
Według NRA, uchwała ta podważa zaufanie obywateli do rządów prawa, ponieważ realizacja nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny powinna należeć do sądu, a nie do władz wykonawczych. Rada podkreśla też, że decyzji MTK nie można traktować "wybiórczo".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ukraina w sojuszach. "Perspektywa wejścia Ukrainy bardzo daleka"
Rządowa uchwała, podjęta w miniony czwartek, zapewnia wolny i bezpieczny udział przedstawicielom Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rządu o umożliwienie udziału premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, w tych uroczystościach, mimo że podlega on nakazowi aresztowania przez MTK.
"Realizacja nakazu należy do sądy, a nie do prezydenta, premiera, czy ministra"
Do tej sprawy w podjętej w sobotę uchwale odniosła się Naczelna Rada Adwokacka, nawiązując zarówno do wniosku prezydenta Dudy, jak i uchwały rządu oraz "publicznych wypowiedzi najwyższych przedstawicieli władzy wykonawczej", które jej zdaniem w istocie są "zapowiedzią nierespektowania przez Rzeczypospolitą Polską nakazów aresztowania wydanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wobec premiera oraz ministra obrony Państwa Izrael".
"Zgodnie z obwiązującymi przepisami prawo realizacji nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze należy do sądu, a nie do prezydenta, Rady Ministrów, premiera czy ministra sprawiedliwości, a orzeczenia sądów i trybunałów międzynarodowych nie mogą być respektowane w sposób wybiórczy" - czytamy w opublikowanym w mediach społecznościowych dokumencie.
MTK upomina Polskę
Międzynarodowy Trybunał Karny w odpowiedzi na ruch polskiego rządu, podkreślił, że państwa nie mogą samodzielnie określać zasadności decyzji Trybunału.
Trybunał przypomina, że będąc sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, Polska powinna przestrzegać nakazów i być odpowiedzialna także wobec innych Państw-Stron.
Uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu odbędą się 27 stycznia, a udział potwierdziły delegacje z 25 krajów oraz UNESCO. Pojawiły się głosy krytyki wobec decyzji polskich władz o niewprowadzaniu nakazu aresztowania premiera Netanjahu, podkreślające, że może to obniżyć pozycję Polski w kontekście międzynarodowego respektowania przepisów prawa. Władze Izraela jednak poinformowały, że premier Netanjahu nie zamierza pojawiać się osobiście na uroczystościach.