List żelazny dla Netanjahu. Jest odpowiedź MTK
Międzynarodowy Trybunał Karny odpowiada na decyzję polskiego rządu ws. udzielenia gwarancji premierowi Benjaminowi Netanjahu. "Państwa nie mogą jednak jednostronnie określać zasadności decyzji prawnych Trybunału" - czytamy w przesłanej Wirtualnej Polsce odpowiedzi. MTK za premierem Izraela wydał nakaz aresztowania.
"Trybunał polega na państwach, które egzekwują jego decyzje. Jest to nie tylko zobowiązanie prawne wobec Trybunału na mocy Statutu Rzymskiego, ale także odpowiedzialność wobec innych Państw-Stron. Jeśli państwa mają obawy dotyczące współpracy z Trybunałem, mogą konsultować się z nim w sposób terminowy i skuteczny. Państwa nie mogą jednak jednostronnie określać zasadności decyzji prawnych Trybunału. Jak stanowi artykuł 119 Statutu, 'wszelkie spory dotyczące funkcji sądowniczych Trybunału są rozstrzygane decyzją Trybunału'" - przekazało Wirtualnej Polsce biuro prasowe Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Tym samym MTK wprost wskazuje, że będąc sygnatariuszem Statusu Rzymskiego - a Polska takim sygnatariuszem jest - obowiązują nakazy wydane przez Trybunał.
Uchwała rządu ws. Benjamina Netanjahu
Premier Donald Tusk oświadczył w czwartek, że rząd zapewni wolny i bezpieczny udział władzom Izraela w obchodach rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz i że żaden przedstawiciel izraelskich władz nie zostanie zatrzymany.
- Mamy z jednej strony werdykt Międzynarodowego Trybunału, a z drugiej strony jest dla mnie oczywiste od samego początku, że premier Izraela, czy prezydent Izraela, czy inny przedstawiciel państwa Izrael powinien mieć pełne prawo i poczucie bezpieczeństwa, jeśli wizytuje obóz koncentracyjny Auschwitz, szczególnie w rocznicę. Dlatego prosiłem zarówno ministra sprawiedliwości, jak i ministra spraw zagranicznych, aby przygotowali uchwałę i kilka dni nad nią pracowali - przekazał w czwartek premier.
Przyjęcie przez rząd uchwały, w której deklaruje, że zapewni wolny i bezpieczny udział najwyższym przedstawicielom Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu ma związek z listem prezydenta Andrzeja Dudy do premiera o zapewnienie ochrony przed aresztowaniem premierowi Izraela, który podlega nakazowi aresztowania wydanemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.
Trybunał wydał nakaz aresztowania w listopadzie 2024 r. na wniosek głównego prokuratora MTK w kontekście kampanii wojskowej Izraela przeciw palestyńskiej, terrorystycznej organizacji Hamas.
Tomasz Waleński, dziennikarz Wirtualnej Polski