Komunie 2023. Do kogo należą pieniądze otrzymane w kopertach komunijnych?

Wiele osób w prezencie komunijnym przekazuje dzieciom koperty z pieniędzmi. Gotówka jest bowiem uważana za najbardziej uniwersalny podarunek, który osoba obdarowana może wydać na upatrzony przez siebie przedmiot. Czy dziecko, jako osoba nieletnia może zarządzać pieniędzmi z komunii? Regulacje Kodeksu cywilnego są jasne.

Czyje są pieniądze z komunii? Prawo wskazuje jasno
Czyje są pieniądze z komunii? Prawo wskazuje jasno
Źródło zdjęć: © PAP | Wojciech Pacewicz

Do kogo należą pieniądze z komunii? To jedno z pytań, które powraca niczym boomerang wraz ze zbliżającym się sezonem komunijnym. Jako że osoba, która otrzymuje gotówkę, jest nieletnia, środkami zarządzają rodzice. Nie oznacza to jednak, że są one zaliczane do ich majątku.

Pieniądze z komunii. Kto dysponuje otrzymanymi środkami?

Dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej najczęściej uczęszczają do drugiej bądź trzeciej klasy szkoły podstawowej. Ze względu na swój wiek nie mają więc zdolności do czynności prawnych. Jak wskazują przepisy Kodeksu cywilnego, osoby poniżej 13 roku życia nie mogą rozporządzać własnym majątkiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie mogą one również dokonywać zakupów - jak wskazuje paragraf 2 art. 14 Kodeksu cywilnego, wyjątkiem jest zawieranie umów "powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego" - np. zakup jedzenia. W praktyce oznacza to, że pieniądze z komunii należą do dziecka, jednak by z nich skorzystać, niezbędny jest nadzór rodzica lub opiekuna prawnego.

Pieniądze dziecka z komunii nie są własnością rodziców

Więcej szczegółów na temat własności i zarządzania pieniędzmi otrzymanymi przez dziecko z okazji komunii, wskazuje Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Zgodnie z art. 101 par. 1 wspomnianego aktu prawnego, rodzice są zobowiązani do sprawowania zarządu nad majątkiem dziecka z należytą starannością. Kolejny paragraf doprecyzowuje, że "zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku".

W myśl interpretacji przepisów, rodzice mają prawo wydać pieniądze, nad którymi sprawują pieczę na utrzymanie i wychowanie dziecka, jednak nie mogą tego dokonać bez jego zgody i wiedzy. W przeciwnym wypadku, wydawanie pieniędzy z komunii może zostać zakwalifikowane jako przywłaszczenie, za które - zgodnie z art. 284 Kodeksu Karnego - grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)