Trwa ładowanie...

Komunie 2023. Podatek komunijny? Z tych prezentów należy rozliczyć się z fiskusem

Sezon komunijny zbliża się wielkimi krokami. Uroczystość, choć ma charakter religijny, wiąże się z obdarowywaniem prezentami dzieci, które przystąpiły do sakramentu. Rodzice powinni zwrócić na nie szczególną uwagę, bowiem z drogich podarunków należy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Ile wynosi "podatek komunijny"?

Podatek komunijny. Które prezenty trzeba rozliczyć z fiskusem?Podatek komunijny. Które prezenty trzeba rozliczyć z fiskusem?Źródło: Pixabay
d32dv3q
d32dv3q

Średnia wartość prezentów komunijnych rośnie niemal z każdym rokiem. Warto więc pamiętać, że - podobnie, jak wszystkie inne podarunki - są one objęte przepisami Ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Podatek od prezentu na komunię. Kto zapłaci?

Prezenty pierwszokomunijne są darowiznami. Jeżeli ich wartość przekroczy kwotę wskazaną w prawie, należy od nich odprowadzić podatek w stosownej kwocie. Ze względu na fakt, że osoba obdarowywana (czyli w tym przypadku dziecko, które przyjęło pierwszą komunię świętą) nie jest pełnoletnia, obowiązek rozliczenia się z fiskusem spoczywa na rodzicach lub prawnych opiekunach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prezent na komunię. Konsola i elektryczna hulajnoga to hity sprzedaży

Co ważne, opodatkowaniu nie podlegają wszystkie otrzymane przez dziecko prezenty komunijne. Różna jest również kwota darowizny (lub wartość podarunku), która podlega opodatkowaniu - w zależności od stopnia pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a dzieckiem.

d32dv3q

Podatek komunijny 2023. Za jakie prezenty?

Przepisy Ustawy o podatku od spadków i darowizn wskazują, że opodatkowaniu będą podlegać prezenty komunijne (darowizny), których wartość przekroczy:

  • 10 434 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej
  • 7 878 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej
  • 5 308 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Co ważne, podatek należy odprowadzić, jeżeli wartość prezentu lub darowizn od tej samej osoby w okresie 5 lat przekroczy wspomniane kwoty. W przypadku dzieci komunijnych, jako I grupę podatkową określa się najbliższą rodzinę: rodziców, dziadków, pradziadków, rodzeństwo, ojczymów czy macochy. Do II grupy podatkowej należą natomiast rodzeństwo rodziców, ich żony lub mężowie oraz dzieci. III grupę podatkową stanowią natomiast wszystkie pozostałe osoby.

d32dv3q

Podatek od prezentów komunijnych. Kto jest zwolniony?

- Prezenty od rodziców, dziadków, pradziadków, rodzeństwa, ojczyma oraz macochy, nawet jeśli ich wartość będzie wyższa niż 10 434 zł, nie spowodują obowiązku zapłaty podatku, jeśli darowizna zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego - wskazał Jakub Owczarek, manager i radca prawny z kancelarii Filipiak Babicz Tax w rozmowie z TVN24. Jak dodał, jeżeli prezentem na pierwszą komunię były pieniądze, ważne jest, by zostały przekazane za pośrednictwem przelewu bankowego. - Nie może to być gotówka w kopercie - wyjaśnił.

Osoby, które chcą zgłosić darowiznę do Urzędu Skarbowego, powinny dokonać tego w ciągu maksymalnie 6 miesięcy od otrzymania prezentu. Wysokość podatku będzie obliczana natomiast indywidualnie - na postawie wartości podarunku oraz grupy podatkowej, do której należy darczyńca.

d32dv3q

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d32dv3q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32dv3q
Więcej tematów