Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej. Z grobu gen. Gągora
Ekshumowano kolejną - 29. ofiarę katastrofy smoleńskiej, z grobu gen. Franciszka Gągora na warszawskich Powązkach Wojskowych. Ekshumowane ciało zostanie przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Warszawie.
08.06.2017 09:41
"Konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy"
Gen. Gągor był najwyższym stopniem i rangą polskim wojskowym, szefem Sztabu Generalnego. Przygotowywał polską armię do NATO, pracował nad nową koncepcją strategiczną Sojuszu i był niemal pewnym kandydatem na szefa Komitetu Wojskowego NATO.
Został uhonorowany wieloma odznaczeniami w kraju i za granicą, m.in. Krzyżami Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaczeniami resortowymi, a także amerykańską Legią Zasługi i francuska Legią Honorową.
Zobacz również: Ewa Kopacz o identyfikacji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej
Na początku kwietnia ubiegłego roku śledztwo smoleńskie od zlikwidowanej prokuratury wojskowej przejęła Prokuratura Krajowa. Już w czerwcu prokuratorzy poinformowali, że konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy (wcześniej, w latach 2011-12, przeprowadzono dziewięć ekshumacji, cztery osoby zostały skremowane). Decyzję tę uzasadniano zarówno błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej i brakiem dokumentacji fotograficznej, jak i tym, że Rosja nie zgodziła się na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy na miejscu przeprowadzali sekcję zwłok.
Pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich
Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 r. Pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich. Do końca grudnia ubiegłego roku ekshumowano w sumie 11 osób. Po dwóch miesiącach przerwy, w marcu 2017 roku, ruszył kolejny etap ekshumacji. Od marca do czwartku ekshumowano kolejne 18 osób (do końca miesiąca zaplanowano jeszcze trzy, potem ma być dwumiesięczna przerwa). Do końca roku ma zostać przeprowadzonych jeszcze 28 ekshumacji. W 2018 roku - 26.
W ubiegłym tygodniu Prokuratura Krajowa poinformowała, że jak dotąd stwierdzono dwie zamiany ciał i nieprawidłowości w dziewięciu trumnach. Szczątki dwóch innych ofiar katastrofy znaleziono m.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Jedno ze śledztw prowadzonych przez zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej dotyczących nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Na 5 lipca na przesłuchanie w charakterze świadka został wezwany przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk. W tej sprawie przesłuchanych zostało już kilkudziesięciu świadów, m.in. były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i była premier, była minister zdrowia Ewa Kopacz, były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski i były naczelny prokurator wojskowy Krzysztof Parulski.
Decyzje o ekshumacjach spotkały się ze sprzeciwem części rodzin ofiar.
Źródło: WP, PAP