Trwa ładowanie...

Podkomisja smoleńska przemilczała ważne ustalenia ekspertów

Film podkomisji smoleńskiej opublikowany w rocznicę katastrofy nie zawierał pełnych wyników kluczowego badania naukowców Wojskowej Akademii Technicznej - ustaliła stacja TVN24. Eksperci stwierdzili, że Tu-154M po utracie części skrzydła nie był w stanie dalej lecieć. Tymczasem wnioski przedstawione przez podkomisję są przeciwne.
Share
Podkomisja smoleńska przemilczała ważne ustalenia ekspertów
Źródło: PAP
d1kcwpn

Stacja opublikowała kompletne wyniki ekspertyzy WAT, która jednoznacznie wskazuje, że lot Tupolewa po urwaniu fragmentu skrzydła nie mógł być stabilny. Naukowcy przesłali rządowej podkomisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej wykres, który przedstawia wyniki ich wyliczeń. Wykresu jednak w filmie nie zaprezentowano.

- Tabela dowodzi, że po utracie znanej nam wielkości skrzydła następuje samoistny obrót samolotu - wyjaśnia w rozmowie z reporterem programu "Czarno na białym" dr inż. Robert Konieczka, biegły sądowy w zakresie lotnictwa.

ZOBACZ TEŻ: Najbardziej kontrowersyjne teorie dotyczące katastrofy smoleńskiej

Kazimierz Nowaczyk, p.o. przewodnioczącego podkomisji nie chciał komentować ustaleń ekspertów z WAT. - Film jest dostępny. Proszę z niego korzystać - stwierdził.

d1kcwpn

Przypomnijmy więc, co na temat uszkodzenia skrzydła usłyszeliśmy w filmie zaprezentowanym 10 kwietnia 2017 roku. "Badania przeprowadzone przez Wojskową Akademię Techniczną potwierdzają, że oderwanie lewego skrzydła na długości 6 metrów nie może spowodować obrotu samolotu i przeszkodzić w jego dalszym locie" - czyta lektor.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wacław Berczyński w 2004 roku usłyszał zarzuty o groźby terrorystyczne. "Nic nie pamiętam"

- Zamówiono ekspertyzę u fachowców i ci fachowcy tę ekspertyzę wykonali. Jeśli wynik ich pracy nie dość, że zatajono, ale w dodatku przekłamano to jest coś strasznego. Tak się nie postępuje - komentuje w rozmowie z TVN24 Krzysztof Krawcewicz, redaktor naczelny "Przeglądu Lotniczego".

d1kcwpn

Pytania do rektora WAT

Tymczasem posłowie PO po raz kolejny upominają się o prezentację wyników prac podkomisji. Pytają dlaczego odwołane zostały czwartkowe obrady sejmowej komisji obrony narodowej poświęcone właśnie działalności podkomisji. - Nie pierwszy raz PiS ucieka przez pytaniami o to, co ta podkomisja robi - stwierdza Marcin Kierwińki (PO).

PRZECZYTAJ TEŻ: Będą zarzuty ws. zbezczeszczenia zwłok? Część rodzin smoleńskich nie ma wątpliwości

Kierwiński mówi również, że odwołana została zaplanowana na 17 maja konferencja poświęcona prezentacji wyników badań w sprawie katastrofy smoleńskiej prowadzonych w Wojskowej Akademii Technicznej. W dyskusji mieli wziąć udział także członkowie rządowej podkomisji ds. katastrofy. - Wszystko wskazuje na to, że dlatego, że wyniki badań wskazują na coś zupełnie innego, niż zostało zaprezentowane na filmie, która podkomisja pokazywała 10 kwietnia - uważa poseł PO.

d1kcwpn

Kilka dni temu Kierwiński wystosował też pismo do rektora WAT, płk. dr. hab. inż. Tadeusza Szczurka, w którym pyta o powody odwołania majowej konferencji.

"Seria eksplozji ładunków termobarycznych"

Działająca przy MON rządowa podkomisja została powołana w lutym 2016 r. 10 kwietnia tego roku, w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej, podkomisja zaprezentowała film, w którym postawiła hipotezę, zgodnie z którą przyczyną tragedii była seria eksplozji ładunków termobarycznych w kadłubie, centropłacie i skrzydłach Tu-154M.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tupolew płonął przed rozbiciem? Macierewicz komentuje

d1kcwpn

W latach 2010-11 katastrofę smoleńską zbadała Komisja Badania Wypadków Lotniczych, której przewodniczącym był ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. W opublikowanym w lipcu 2011 r. raporcie, komisja Millera stwierdziła, że przyczyną katastrofy było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, a w konsekwencji zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji maszyny. Komisja podkreślała, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu.(PAP)

Źródła" TVN24, PAP

d1kcwpn

Podziel się opinią

Share
d1kcwpn
d1kcwpn
Więcej tematów