Kim Dzong Un wysłał samoloty. Nagła reakcja
Napięta sytuacja między Koreą Południową a Koreą Północną trwa. Osiem północnokoreańskich myśliwców i cztery bombowce przeleciały w czwartek przy granicy obu państw. W odpowiedzi władze w Seulu poderwały w powietrze 30 samolotów bojowych.
Według oświadczenia armii Korei Płd. samoloty północnokoreańskie leciały w szyku i prawdopodobnie przeprowadziły ćwiczebny ostrzał powietrze-ziemia. Wcześniej w czwartek nad ranem czasu lokalnego Korea Płn. wystrzeliła dwa pociski balistyczne w kierunku swoich wschodnich wód morskich.
Odpalanie rakiet w ostatnich dniach przez Koreę Płn. to "środki odwetowe" wobec Waszyngtonu i Seulu za ich wspólne ćwiczenia wojskowe w regionie - oceniło w czwartek północnokoreańskie MSZ. Z kolei resort spraw zagranicznych Korei Płn. podkreślił, że wspólne manewry wojsk USA i Korei Płd. powodują "eskalację napięć militarnych na Półwyspie Koreańskim".
Premier Japonii Fumio Kishida i prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol podkreślili w czwartek w trakcie rozmowy telefonicznej wagę współpracy swoich krajów oraz Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa w regionie. Za rządów poprzedniego prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina relacje między Tokio a Seulem osiągnęły najgorszy poziom od dziesięcioleci - oceniła agencja Kyodo. Jun, który sprawuje urząd od maja, sygnalizował twardsze stanowisko wobec Korei Płn., niż jego nastawiony na dialog poprzednik.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Zabili włamywacza. "Podejście rządu jest bardzo proste"
Kim Dzong Un straszy świat. Kolejne próby rakietowe
Pjongjang wystrzelił w tym roku około 40 pocisków, w tym międzykontynentalne pociski balistyczne i wydaje się, że jest gotowy do przeprowadzenia pierwszej próby nuklearnej od 2017 roku - wynika z wypowiedzi przedstawicieli władz w Seulu i Waszyngtonie.
Czwartkowe testy rakietowe nastąpiły po powrocie amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan na wody Półwyspu Koreańskiego oraz po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zostało zwołane w związku z ostatnimi testami Korei Płn. - zauważyła agencja Reutera.
W ciągu ostatnich 12 dni Korea Płn. przeprowadziła 6 prób rakietowych. Wcześniej we wtorek Pjongjang wystrzelił pierwszy pocisk średniego zasięgu nad Japonią. W odpowiedzi Korea Płd. i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia rakietowe, w trakcie których jeden z pocisków uległ awarii na południowokoreańskim terytorium, co wywołało panikę wśród lokalnej ludności.
Źródło: PAP
Przeczytaj również: