Armia Korei Południowej przeprasza. Pocisk wywołał alarm

Wojsko Korei Południowej przeprosiło po nieudanym wystrzeleniu rakiety podczas wspólnych ćwiczeń ze Stanami Zjednoczonymi. Armia przyznała się do incydentu po ośmiu godzinach od zajścia, które wywołało alarm wśród mieszkańców nadmorskiego miasta Gangneung.

Armia Korei Południowej przeprasza. Pocisk wywołał alarm
Armia Korei Południowej przeprasza. Pocisk wywołał alarm
Źródło zdjęć: © Twitter
Mateusz Czmiel

06.10.2022 | aktual.: 06.10.2022 10:36

Do zdarzenia doszło w środę ok. godz. 1 w nocy czasu lokalnego. Mieszkańcy w mediach społecznościowych zaczęli alarmować o głośnych eksplozjach, wybuchach i potężnym słupie ognia.

Panika wśród mieszkańców

"Wybuch w pobliżu Gangneung wywołał burzę w mediach społecznościowych w Korei Południowej. Brak doniesień medialnych lub alarmów" - napisał jeden z użytkowników na Twitterze.

Wojsko Korei Południowej potwierdziło później, że jeden z ich pocisków zawiódł i rozbił się wkrótce po tym, jak został wystrzelony. Był to pocisk inny niż te wystrzelone przez USA.

Południowokoreańska armia przyznała się do incydentu dopiero po ośmiu godzinach. W komunikacie armia przeprosiła za zdarzenie i zapewniła, że nikt nie został ranny. Dodano, że rakieta była uzbrojona w głowicę, która nie wybuchła.

Korea Północna znowu straszy

Korea Północna wystrzeliła w czwartek rano czasu lokalnego dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w kierunku wschodnich wód morskich kraju - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na armię Korei Płd.

Agencje przypominają, że zaledwie dwa dni temu Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny średniego zasięgu (IRBM), który po raz pierwszy od 2017 roku przeleciał nad Japonią. Według zachodnich ekspertów mógł być to pocisk Hwasong-12.

Na niektórych obszarach Japonii uruchomiony został system ostrzegania mieszkańców za pośrednictwem syren, stacji radiowych i wiadomości na wysyłanych na telefony.

W reakcji na tę próbę armia Korei Południowa ogłosiła, że amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan, który w ubiegłym tygodniu brał udział w manewrach na Morzu Japońskim, powróci na ten akwen, by zademonstrować "gotowość sojuszników do radzenia sobie z prowokacjami Korei Północnej" - przekazała agencja Yonhap.

Będzie kolejna próba jądrowa?

Od 2006 roku Korea Północna jest objęta sankcjami ONZ, mającymi na celu odcięcie finansowania programów rozwoju broni atomowej i rakiet balistycznych tego kraju. Pjongjang odrzuca rezolucje ONZ, uważając je za naruszenie suwerennego prawa do samoobrony i eksploracji kosmosu.

Wywiad Korei Południowej ocenił w ubiegłym tygodniu, że Korea Północna może szykować się do przeprowadzenia swojej siódmej próby broni jądrowej, która mogłaby nastąpić w okresie pomiędzy październikowym zjazdem Komunistycznej Partii Chin (KPCh) a zaplanowanymi na listopad wyborami parlamentarnymi w USA.

Źródło: BBC / PAP / Reuters

Źródło artykułu:WP Wiadomości
korea południowaincydentwybuch
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)