KE pozwała Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców

Do unijnego Trybunału Sprawiedliwości wpłynął wniosek Komisji Europejskiej o ukaranie Polski za niespełnienie norm dotyczących przyjęcia uchodźców. Tym samym sprawdziły się wcześniejsze doniesienia na ten temat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska nie przyjęła żadnego uchodźcy
Polska nie przyjęła żadnego uchodźcy (Getty Images, Fot: Allison Joyce)
WP

Potwierdziły się wcześniejsze spekulacje odnośnie kary związanej z odmową przyjęcia uchodźców - informuje Polskie Radio. Sprawa dotyczy 2015 r., kiedy rząd PO-PSL zobowiązał się do przyjęcia imigrantów w ramach relokacji uchodźców. Po wyborach, w których zwyciężył PiS, Polska zapowiedziała, że nie wypełni ustalonego wcześniej porozumienia.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości od początku nie zgadzali się z pozwem. Chcieli jego umorzenia argumentując to względami bezpieczeństwa dla kraju. - Głośno mówiliśmy: nie tak, nie tędy idziemy, chodźmy inną drogą, tą drogą, której potrzebują ludzie, a nie politycy – stwierdziła premier Beata Szydło. Zaznaczała przy tym, że w głównej mierze zabiegała o to z razem z Mariuszem Błaszczakiem.

Polska będzie się bronić przed unijnym organem z siedzibą w Luksemburgu. - W 2019 roku są wybory do Europarlamentu. Zmienia się front i przyjdą posłowie eurosceptyczni, którzy będą mieć podobne zdanie ws. uchodźców do zdania rządu premier Beaty Szydło i partii rządzącej. Spór może trwać kilka lat - przewiduje Ryszard Czarnecki w rozmowie przeprowadzonej przez Telewizję Republikę.

WP

Zobacz również: Jak żyją uchodźcy w Brześciu

WP

Najwyższa wysokość kary, jaką może ponieść Polska to 1,55 mld euro. Możliwe, że zostaną nam także wstrzymane wpływy wpłat z budżetu UE, jednak nie stanie się to wcześniej niż 2020 roku.

Źródło: PR/Telewizja Republika

Polub WP Wiadomości
WP
WP