Trwa ładowanie...
d1vzl8p

Katastrofa smoleńska. Tomasz Arabski skazany na 10 miesięcy w zawieszeniu

Były szef KPRM Tomasz Arabski został skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na okres dwóch lat próby przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd uznał, że Arabski nie dopełnił obowiązków służbowych. Złożony przez rodziny ofiar akt oskarżenia dotyczył organizacji lotu rządowej delegacji do Smoleńska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Arabski
Tomasz Arabski (East News)
d1vzl8p

Na Arabskim ciążył zarzut niedopełnienia obowiązków funkcjonariusza publicznego w związku z organizacją lotu prezydenckiego Tu-154M do Smoleńska. 10 kwietnia 2010 roku maszyna rozbiła się w okolicach lotniska wojskowego Smoleńsk-Siewiernyj. W katastrofie zginęło 96 osób.

Oskarżeni w tej sprawie zostali również urzędnicy Monika B. i Mirosław K. oraz pracownicy ambasady RP w Moskwie: Justyna G. i Grzegorz C. Monika B. usłyszała wyrok 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Troje pozostałych oskarżonych uniewinniono.

- Uznanie winy Arabskiego naszym zdaniem jest słuszne. Według nas jest to jednak wyrok zaledwie symboliczny wobec rozmiaru szkód, jakie poczyniło jego działanie - skomentowała wyrok rzecznikcza PiS Anita Czerwińska. Podobnego zdania był wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. - Z reguły nie komentujemy wyroków sądu. Ten uważamy za symboliczny - stwierdził.

d1vzl8p

Obrońcy Arabskiego podkreślali, że ich klient jedynie ustalał terminy lotów najważniejszych osób w państwie, a techniczne zabezpieczenie transportu nie leżało w kompetencjach szefa KPRM. - Tak naprawdę szef KPRM nie miał wtedy kompetencji, wiedzy, aby się wgłębić, sprawdzić i ocenić, czy lot mógł się odbyć - tłumaczył adwokat Arabskiego mec. Andrzej Bednarczyk.

W połowie maja prokurator zawnioskował o karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata dla Tomasza Arabskiego. Proces rozpoczął się w marcu 2016 roku. Oskarżycielami są bliscy kilkunastu ofiar katastrofy, m.in. Anny Walentynowicz, Janusza Kochanowskiego, Andrzeja Przewoźnika, Władysława Stasiaka, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermanna.

d1vzl8p

Akt oskarżenia wnieśli w 2014 roku, po tym, gdy Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła prawomocnie śledztwo w sprawie organizacji lotów premiera i prezydenta do Smoleńska 7 i 10 kwietnia 2010 r. Jego podstawą był art. 231 Kodeksu karnego, który przewiduje do 3 lat więzienia za niedopełnienie obowiązków funkcjonariusza publicznego.

Zobacz także: Nowa okładka "Sieci". Sławomir Neumann kpi z doniesień tygodnika

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1vzl8p

Podziel się opinią

Share

d1vzl8p

d1vzl8p
Więcej tematów