Kartka z kalendarza-21 listopada
Środa, 21 listopada, jest 325 dniem roku. Słońce w znaku Skorpiona wzeszło o godzinie 7.07, zajdzie o 15.36. Dzień będzie trwał 8 godzin i 29 minut. Imieniny obchodzą: Regina, Janusz i Konrad.
Janusz umie współpracować z ludźmi, troszczy się o ich byt, stara się wynagrodzić zaufanie, jakim go obdarzają. Jest przywiązany do domu, ale lubi podróżować.
Konrad jest imieniem pochodzenia germańskiego. Mężczyzna o tym imieniu jest człowiekiem impulsywnym, nerwowym ale zarazem dobrym i usłużnym. Posiada wysokie wykształcenie, chętnie dzieli się wiedzą z innymi, jest przy tym dobrym wykładowcą. Bywa uparty, rzadko zmienia zdanie. Jest konserwatystą oraz człowiekiem twardym, mało predestynowanym by kierować innymi.
Urodzeni 21 listopada mają zdolności naukowe, szczególnie w przedmiotach ścisłych. Cechuje ich daleko posunięty idealizm i uduchowienie. Dużą rolę w ich życiu odgrywają uczucia. Nie dążą do dominującej pozycji w swoim środowisku. Są sentymentalni i łatwo ulegają wpływom innych.
Kalendarium
- 1496 - Jerzy Brodaty, książę saski poślubił Barbarę Jagiellonkę, polską królewnę, córkę Kazimierza Jagiellończyka.
- 1515 - Odbył się ślub królewny Elżbiety, córki Kazimierza Jagiellończyka z Fryderykiem II księciem legnicko-brzeskim z domu Piastów.
- 1693 - Zmarł Adam Kotowski, mecenas sztuki związany z rodziną Wielopolskich, stolnik wyszogrodzki. Był synem chłopa pańszczyźnianego, który zbiegł ze śląska. Został nobilitowany, a dzięki intratnym transakcjom handlowym i dzierżawie dóbr królewskich zgromadził olbrzymią fortunę. Wspomagał wojsko, finansował warszawskie klasztory paulinów i franciszkanów. Zbudował pałac przy Rynku Nowego Miasta oraz dwór przy Miodowej. Urodził się w 1626 roku.
- 1694 - Urodził się Voltaire, francuski pisarz i historyk, czołowy myśliciel oświecenia, autor "Traktatu o tolerancji". Zmarł 30 maja 1778 roku.
- 1695 - Zmarł Henry Purcell, angielski kompozytor okresu baroku, autor oper, kantat, fantazji i sonat. Urodził się w 1659.
- 1783 - Pierwszy lot człowieka balonem. Jean Pilatre de Rozier i markiz d'Arlandez przelecieli nad Paryżem w ciągu 25 minut odcinek 8-miu kilometrów, osiągając pułap 300 m.
- 1815 - Zmarł Karol de Perthees, kartograf, entomolog, nadworny kartograf króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, autor atlasu Polski.
- 1835 - Zmarł Jan Śniadecki, matematyk, astronom, filozof, organizator i dyrektor obserwatorium astronomicznego w Krakowie, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk, twórca polskiej terminologii matematycznej i astronomicznej.
- 1848 - Zmarł Ludwik Chrystian Metzell, inżynier, projektant mostów, wodociągów i dróg. Odznaczony orderem Virtuti Militari za udział w bitwie pod Zieleńcami. Zaprojektował i kierował budową parku w Sofiówce na Ukrainie, który był jednym z najwspanialszych w Europie. Urodził się 2 lipca 1764 roku.
- 1876 - Urodził się Marian Lalewicz, architekt, profesor Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Kierował pracami konserwatorskimi przy pałacach: Rady Ministrów, Prymasowskim i Raczyńskich. Zaprojektował m.in. gmach Instytutu Geologicznego. Zmarł w sierpniu 1944 roku.
- 1892 - Na zjeździe polskich działaczy socjalistycznych w Paryżu powstał Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich, późniejsza PPS.
- 1898 - Urodził się Rene Magritte, malarz belgijski, przedstawiciel surrealizmu. Do najbardziej znanych obrazów należą "Drabina ognia" i "U progu wolności". Zmarł 15.08.1967 roku.
- 1900 - Urodził się Emanuel Ringelblum, historyk, autor pamiętników "Żydzi w Warszawie", "Kronika getta warszawskiego". Zginął rozstrzelany wraz z rodzinami ukrywającymi go, 7 marca 1944 r.
- 1904 - Urodził się Coleman Hawkins, amerykański muzyk jazzowy. Zmarł 19 maja 1965 r.
- 1916 - Zmarł Franciszek Józef, cesarz Austrii i król Węgier, panujący w naddunajskiej monarchii od Wiosny Ludów. Uważał siebie za "ostatniego monarchę starej szkoły".
- 1925 - Zmarła Aleksandra, brytyjska królowa-matka. Była duńską księżniczką, wyszła za mąż za króla Edwarda VII. Urodziła się w 1844 r.
- 1931 - Urodził się Jerzy Koenig, eseista, krytyk teatralny, dyrektor teatrów: Teatru Telewizji, "Starego" w Krakowie.
- 1932 - W Warszawie otwarto gmach Towarzystwa YMCA.
- 1944 - Oddziały albańskiej Armii Narodowowyzwoleńczej wyzwoliły stolicę Albanii - Tiranę spod okupacji niemieckiej.
- 1947 - Rozporządzeniem Rady Ministrów został utworzony Białowieski Park Narodowy, najstarszy PN w Polsce, w 1977 roku uznany za światowy Rezerwat Biosfery. 2 lata później UNESCO wpisało BPN na Światową Listę Dziedzictwa Ludzkości.
- 1947 - Utworzenie w Sztokholmie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego handlu EFTA.
- 1959 - W Sztokholmie 7 państw utworzyło Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu EFTA. Były to kraje: Austria, Dania, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja i Wielka Brytania. Unia weszła w życie 3 maja 1960 roku.
- 1960 - Urodził się Leos Cavax, francuski reżyser filmowy, autor obrazów "Zła krew", "Kochankowie z Pont Neuf", "Pola X".
- 1966 - Zmarł Władysław Bortnowski, generał, w kampanii wrześniowej dowodził armią "Pomorze", był 6 lat w niewoli niemieckiej, po wojnie przebywał na emigracji. Urodził się 12 listopada 1891 roku.
- 1976 - Zmarł Jacek Żuławski, malarz i taternik, główny projektant polichromii gdańskiej Starówki. Urodził się 29 marca 1907.
- 1990 - W Paryżu rozpoczęły się dwudniowe obrady "szczytu" KBWE, w czasie których podpisano Kartę Nowej Europy, określającą nowe zasady współpracy w ramach Konferencji.
- 1992 - Grecja została przyjęta do Unii Zachodniuoeuropejskiej, status członków stowarzyszonych otrzymały: Islandia, Norwegia i Turcja.
- 1992 - Zmarł Severino Gazzelloni, światowej sławy flecista. Urodził się w 1919 roku.
- 1995 - Zakończenie rokowań w sprawie Bośni w Dayton. Prezydenci Bośni Alija Izetbegowić, Chorwacji Franjo Tudjman i Serbii Slobodan Miloszević parafowali w obecności prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona układ pokojowy kończący wojnę na Bałkanach.
- 1996 - Zmarła Maria Krzyżanowska-Rosa, reportażystka, wieloletni pracownik Polskiego Radia, pierwsza spikerka Telewizji Polskiej.
- 1996 - Zmarł Abdus Salam, pakistański fizyk, laureat nagrody Nobla w 1979 roku.
21 listopada - Światowy Dzień Pozdrowienia "World Hallo Day" (światowy dzień życzliwości) obchodzony od 1973 r. z inicjatywy amerykańskich studentów braci Briana i Michaela McCormack.
21 listopada - Światowy Dzień Telewizji (in)