Trwa ładowanie...

Nie zgadza się z rządem. Kaleta odpowiedział ministrom

Sebastian Kaleta odniósł się do słów minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej oraz ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęk. "Niestety, ale pani minister mija się z prawdą" - oświadczył wiceminister sprawiedliwości z ramienia Solidarnej Polski. Sprawa dotyczy Unii Europejskiej.

Share
Sebastian Kaleta z Solidarnej PolskiSebastian Kaleta z Solidarnej PolskiŹródło: East News, fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
d40vmiw

Szefowa resortu finansów przekazała, że w "w grudniu na Radzie ECOFIN dyskutowany może być tzw. II filar podatkowy, wobec którego Polska zniosła swoje weto na skutek spełnienia jej oczekiwań dotyczących prac nad całością regulacji". Polityk zaznaczyła jednak, że ta regulacja nie ma związku z finansowaniem Funduszu Odbudowy.

Następnie Rzeczkowska dodała, że projekt budżetu UE na kolejny rok został już uzgodniony przez Radę UE oraz Parlament Europejski 12 listopada. "Polska popiera przyjęcie budżetu, który przyjmowany jest większością kwalifikowaną, a nie jednomyślnie" - dodała.

W komunikacie Rzeczkowska poinformowała, że 6 grudnia na ECOFIN będą przyjmowane akty prawne, które dotyczą pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Jest to 18 mld euro. Minister finansów zaznaczyła, że Polska jest ich zwolennikiem.

d40vmiw

"Aby tak się stało, wszystkie państwa jednomyślnie muszą się zgodzić na zmianę WRF. Pomoc dla Ukrainy to priorytet rządu RP" - kontynuowała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: PiS odwoła Ziobrę? "Ich drogi nigdy się nie rozejdą"

Kaleta reaguje na słowa minister Rzeczkowskiej

W opinii Sebastiana Kalety "pani minister mija się z prawdą". Poseł Solidarnej Polski na Twitterze przekazał, że "decyzja zdjęciu weta z podatku korporacyjnego była polityczna, a stanowisko MF co do instrumentu było negatywne, tekst nie uległ zmianie". Wiceminister w resorcie Ziobry dodał również, że drugie weto dotyczy innego dokumentu niż też, o którym pisze Rzeczkowska.

d40vmiw

Sebastian Kaleta odpowiedział nie tylko na komunikat z Ministerstwa Finansów. Nie zgodził się także ze słowami ministra ds. Unii Europejskiej. Szymonowi Szynkowskiemu vel Sęk również odpowiedział na Twitterze.

To Kaleta odpisał ministrowi ds. UE

"Szymonie, decyzja o wsparciu Ukrainy to inny dokument. Proszę, żebyś nie wprowadzał Pani Poseł i innych w błąd. Niemniej nie wiadomo jeszcze czy podwyższenie składki Polsce będzie głosowane w grudniu, ale może być w każdym momencie, jeśli PE dziś przegłosuje opinię" - napisał Kaleta.

Wcześniej Szynkowksi vel Sęk odniósł się do stwierdzenia posłanki Solidarnej Polski. "W grudniu UE chce podwyższyć Polsce składkę o 1,5 mld euro na spłatę Funduszu Odbudowy, z którego nie dostaliśmy ani złotówki. Solidarna Polska będzie rekomendować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, aby Polska użyła weta. Musimy bronić interesu własnego kraju, jak zrobiły to Węgry. Dość okradania Polski" - napisała Maria Kurowska.

d40vmiw

Minister ds. UE stwierdził, że nie jest to prawa. "Decyzja nie dotyczy podwyższenia składki na KPO, ale pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Chętnie wyjaśnię wątpliwości w osobistym kontakcie"- dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40vmiw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d40vmiw
Więcej tematów