Trwa ładowanie...
d4g6mht

Kaczyński o kontrmanifestacji: nowy wielki atak nienawiści

Boją się prawdy o Smoleńsku i o tych latach rządów, które już za nami. Stąd ta furia, stąd ta nienawiść - mówił Jarosław Kaczyński podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej. - Przyjdzie wielka klęska tych, którzy nienawidzą Polski - dodał prezes PiS. Zgromadzeni przeszli Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydencki. Na trasie były dwie kontrmanifestacje: Obywateli RP i Stowarzyszenia TAMA. Pierwsi próbowali blokować przemarsz. Policja usunęła ich siłą.
Share
Kaczyński o kontrmanifestacji: nowy wielki atak nienawiści
Źródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d4g6mht

"Tak bardzo się boją, stąd ta furia"

- Jest pewna różnica w stosunku do tych lat, kiedy wydawało się, że comiesięczna manifestacja żałobna to coś, czemu nikt nie może się przeciwstawiać. Owszem, były takie nienawistne próby ze strony Palikota i jego ludzi, ale skończyło się to szybko - powiedział Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim podczas obchodów 85. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

- Dziś mamy drugą taką próbę, nowy wielki atak nienawiści, bo te białe róże, które tam widać, to właśnie symbol nienawiści i głupoty, skrajnej głupoty i skrajnej nienawiści - ocenił Kaczyński. Osoby trzymające białe róże miały również flagi Polski i UE, skandowały: "konstytucja", wśród nich był lider KOD Mateusz Kijowski. - Chcę was zapewnić, że my tę walkę wygramy, wygraliśmy wtedy z Palikotem, zwyciężamy i będziemy zwyciężać nadal - mówił lider PiS.

d4g6mht

- Jesteśmy w stanie doprowadzić tę sprawę, dla której się tutaj zbieramy do końca. Będą pomniki i będzie prawda, prawda o Smoleńsku, ale także i o tych latach rządów, które już za nami, Bogu dzięki. Tak bardzo się boją, stąd ta furia, stąd ta nienawiść - powiedział Kaczyński.

"Przyjdzie klęska tych, którzy nienawidzą, Polska zwycięży"

- Przyjdzie wielka klęska tych, którzy nienawidzą, którzy w gruncie rzeczy nienawidzą Polski, ale Polska zwycięży - podkreślił prezes PiS. Mówiąc o przeciwnikach obchodów miesięcznic smoleńskich, m.in. Obywatelach RP, którzy również przybyli na Krakowskie Przedmieście, Kaczyński uznał że "boją się oni prawdy o Smoleńsku, ale także prawdy o tych latach rządów, które już za nami Bogu dzięki".

- Stąd ta furia, stąd ta nienawiść. Z jednej strony tych, którzy po prostu są wynajęci, a z drugiej tych, którzy po prostu są oszalali są z nienawiści - stwierdził prezes PiS.

d4g6mht

- I bądźcie pewni, że potrafimy zwyciężyć i będziemy tutaj przychodzić. I powtarzam, przyjdzie czas prawdy, pełnej prawdy, przyjdzie czas upamiętnienia i to już niedługo. I przyjdzie wielka klęska tych, którzy nienawidzą, którzy w gruncie rzeczy nienawidzą Polski, bo o to chodzi, oni nienawidzą Polski. Ale Polska zwycięży - dodał Kaczyński.

- Polska zwycięży, Polska zwycięży! - skandował tłum uczestników obchodów 85. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

Pierwsza taka miesięcznica

Uroczystości rozpoczęły się o 19.00 mszą świętą w katedrze św. Jana Chrzciciela. Zaraz po niej rozpoczął się przemarsz przed Pałac Prezydencki. Wśród zebranych byli czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości, m.in. prezes Jarosław Kaczyński, Piotr Gliński i Mariusz Błaszczak.

d4g6mht

Ta miesięcznica smoleńska jest pierwszą, która odbyła się na mocy nowej ustawy o zgromadzeniach. Jej organizatorzy zgłosili to zgromadzenie jako cykliczne. To oznacza, że mają pierwszeństwo nad innymi, które miałyby się odbyć w tym samym miejscu i czasie. Dlatego ratusz wydał siedem zakazów dla manifestacji, które zgłoszono na środę na Krakowskim Przedmieściu

    PAP/Leszek Szymański
Źródło: PAP/Leszek Szymański, Fot: Leszek Szymański

Dwóch kontrmanifestacji miasto jednak nie zakazało – ugrupowania Obywatele RP i stowarzyszenia TAMA, które skorzystały z uproszczonej drogi zgłoszenia. Takich zgromadzeń, nawet na mocy nowej ustawy, nie można zakazać - zdecydował kilka godzin temu sąd okręgowy unieważniając decyzję wojewody mazowieckiego, który chciał zablokować organizację obu kontrmanifestacji zaakceptowanych przez ratusz.

Źródło: WP, TVN24, PAP

d4g6mht

Podziel się opinią

Share
d4g6mht
d4g6mht
Więcej tematów