Trwa ładowanie...

"Sondażowa katastrofa". Jarosław Kaczyński ma jeden problem

Polacy w ostatnim sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski jasno określili - czas na polityczną emeryturę Jarosława Kaczyńskiego. Badania są niepochlebne także dla premiera Mateusza Morawieckiego i jego rządu. "To sondażowa katastrofa PiS" - pisze wtorkowa "Gazeta Wyborcza".

Kaczyński na emeryturę, spadek poparcia dla rządu. Niepochlebne sondaże dla PiSKaczyński na emeryturę, spadek poparcia dla rządu. Niepochlebne sondaże dla PiSŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3j9t0s
d3j9t0s

Wirtualna Polska w minioną sobotę opublikowała sondaż, dotyczący politycznej emerytury Jarosława Kaczyńskiego.

Zdecydowana większość, bo 55,1 proc. badanych, wybrała odpowiedź "powinien odejść z polityki jak najszybciej". Jedynie niespełna 8 proc. Polaków uważa, że Kaczyński na polityczną emeryturę powinien wybrać się wraz z końcem kadencji prezesa PiS w 2025 roku. Jeszcze mniej - bo zaledwie 5,6 proc. respondentów - chce by lider obozu rządzącego odszedł po kolejnych wyborach parlamentarnych w 2023 roku. 24,8 proc. Polaków twierdzi natomiast, że Jarosław Kaczyński powinien jak najdłużej pozostać w polityce. 6,6 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.

Najnowsze sondaże nie są łaskawe także dla całego rządu PiS i premiera. W sierpniowym badaniu CBOS 46 proc. nie popiera rządu i tylko 29 proc. jest za - pisze "GW". Większość, bo 55 proc. negatywnie ocenia działania rządu, tylko 33 proc. pozytywnie.

Prawdziwą klęską gabinetu Morawieckiego jest to, że aż 62 proc. twierdzi, że ten nie daje szansy na poprawę sytuacji gospodarczej. Sam premier nie cieszy się lepszymi notowaniami.

d3j9t0s

55 proc. jest z niezadowolonych z Morawieckiego, 31 proc. - przeciwnie. "Ani w przypadku pierwszego, ani drugiego gabinetu Mateusza Morawieckiego nie odnotowaliśmy jeszcze tak znacznej przewagi przeciwników rządu nad zwolennikami - skomentował te wyniki CBOS - Wyraźnie wzrosło ponadto niezadowolenie z samego premiera. Ogólnie rzecz biorąc, są to najgorsze notowania w historii obu gabinetów Mateusza Morawieckiego" - pisze gazeta.

Kaczyński sam zdecyduje o emeryturze i... wymieni Morawieckiego?

"Gazeta Wyborcza" zauważa, że to "sondażowa katastrofa obozu władzy". Jak przypomina, Jarosław Kaczyński rządzi Prawem i Sprawiedliwością od stycznia 2003 r. Latem zeszłego roku został wybrany na kolejną kadencję w fotelu prezesa - do 2025 r.

- Nie jestem już młody i spotkały mnie w życiu różnego rodzaju bardzo trudne wydarzenia, ale postaram się podołać. Jednocześnie przyrzekam: jeśli przyjdzie taki moment, w którym zrozumiem, że to już jest ponad możliwości, to oczywiście odejdę - deklarował wtedy.

d3j9t0s

Kaczyński przez moment był też w rządzie w randze wicepremiera, zrezygnował jednak w czerwcu tego roku. Tłumaczył wtedy, że chce skupić się na przygotowaniu do wyborów parlamentarnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Węgry bez funduszy. "To ostatni dzwonek dla Polski"

Sondaż Wirtualnej Polski

Coraz głośniej słychać także głosy o tym, że szef PiS powinien wymienić Mateusza Morawieckiego. Taki krok uważa za właściwy już 31,7 proc. Polaków - wynika z jednego z sondaży United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski.

d3j9t0s

Źródło: "Gazeta Wyborcza", WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3j9t0s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j9t0s
Więcej tematów