Trwa ładowanie...
d3y68eu

Jurek Owsiak krytycznie o Andrzeju Dudzie. "Prezydent nie dba o zdrowie Polaków"

- Pan prezydent nie dba o zdrowie Polaków. Chciałbym, żeby to zawetował, ale tego nie zrobi - mówi Jurek Owsiak o ustawie przyznającej TVP dwa miliardy złotych dotacji. Opozycja proponuje, by tymi pieniędzmi dofinansować onkologię w Polsce. Decyzja leży teraz w rękach Andrzeja Dudy, który walczy o reelekcję w wyborach prezydenckich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jurek Owsiak krytycznie mówił o Andrzeju Dudzie. W jego opinii prezydent nie zawetuje 2 miliardów dotacji dla TVP.
Jurek Owsiak krytycznie mówił o Andrzeju Dudzie. W jego opinii prezydent nie zawetuje 2 miliardów dotacji dla TVP. (East News, Fot: Łukasz Szeląg)
d3y68eu

Jurek Owsiak był w poniedziałek gościem Faktów po Faktach. Prezes fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był pytany m.in. o ustawę przyznającą mediom publicznym dwa miliardy złotych dotacji.

Jurek Owsiak ostro o Andrzeju Dudzie: "Pan prezydent nie dba o zdrowie Polaków"

Przypomnijmy, sprawa dotacji dla TVP wywołała wiele kontrowersji. Opozycja zaproponowała przekazanie tych pieniędzy na rzecz onkologii lecz przegrała głosowanie w Sejmie. Decyzja o podpisaniu lub zawetowaniu ustawy leży teraz w gestii prezydenta Andrzeja Dudy.

d3y68eu

- Pan prezydent nie dba o zdrowie Polaków. Chciałbym, żeby to zawetował, ale tego nie zrobi - mówi wprost Jurek Owsiak.

Czytaj też: Jolanta Turczynowicz-Kieryłło: dostajemy cios za ciosem, nie wolno ludzi okłamywać

Zobacz też: Rozmawiali o kandydatach na prezydenta. Doszło do spięcia

Jurek Owsiak krytycznie "strategii onkologicznej"

Prezes fundacji WOŚP przypomniał, że podczas 27 lat działalności zebrali zaledwie połowę sumy, która może trafić teraz do mediów publicznych. Jak zaznaczył Owsiak, na rzecz onkologii z miliarda złotych fundacja wydała 133 miliony złotych. W jego opinii, za wspomniane dwa miliardy złotych można ratować i budować szpitale. "Można też unowocześnić, w niewyobrażalny sposób, każdą z dziedzin zajmujących się leczeniem".

d3y68eu

Pytany o to, jak przekonałby Andrzeja Dudę do zawetowania ustawy, Jurek Owsiak wspomniał o zamykanych oddziałach szpitalnych w całej Polsce. - Weźmy szpital w Ustrzykach Dolnych. Graliśmy piękny mecz, pan był kapitanem drużyny (mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacją WOŚP i TVN - przyp. red.). Dzięki tej inicjatywie trafiła tam karetka - mówił do prowadzącego Grzegorza Kajdanowicza.

Jak dodał Owsiak, teraz szpital zamyka oddział ginekologiczno-położniczy. Z informacji, które przekazała mu dyrektor szpitala, odratowanie oddziału kosztowałoby 2 miliony złotych. "To promil z tych dwóch miliardów" - zaznaczył Jurek Owsiak.

Odniósł się także do "strategii onkologicznej", o której mówił prezydent Andrzej Duda. W opinii prezesa WOŚP, "taka strategia nie istnieje". Zaznaczył, że ważne są fakty, budżet, którym się operuje, a także plan wydatków. - Mamy gigantyczne kolejki. Brakuje 60 tysięcy lekarzy w Polsce. Mówmy o 2 miliardach a nie 5, które są gdzieś zapisane w pamięci - podkreślił stanowczo.

d3y68eu

Czytaj również: Dwa miliardy dla TVP. Andrzej Duda skieruje ustawę do TK?

Jurek Owsiak: "Dwa pokolenia dzieci czekają na pomoc psychologa"

W programie Jurek Owsiak wspomniał też o planowanej na 12 marca konferencji w Senacie, która będzie dotyczyła problemu psychiatrii dziecięcej w Polsce. Jak mówił, jest to wspólna inicjatywa marszałka Tomasza Grodzkiego oraz fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Według jego wyliczeń, 600 tysięcy dzieci w Polsce potrzebuje dziś pomocy psychologa. Jak zaznaczył, rocznie w naszym kraju rodzi się 300 tysięcy dzieci, czyli na pomoc czekają dwa pokolenia najmłodszych.

d3y68eu

Na koniec Jurek Owsiak zwrócił się wprost do Andrzeja Dudy. - Proszę zawetować tę ustawę. Ja na to liczę, miliony Polaków na to liczą - powiedział prezes WOŚP.

Czytaj również: Małgorzata Kidawa-Błońska 5 razy głosowała przeciwko pieniądzom na onkologię

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d3y68eu

Podziel się opinią

Share

d3y68eu

d3y68eu
Więcej tematów