Trwa ładowanie...
d48zhqk

Małgorzata Kidawa-Błońska 5 razy głosowała przeciwko pieniądzom na onkologię

Trwa spór ws. finansowania walki z rakiem w Polsce. Opozycja twierdzi, że PiS przeznacza na ten cel zbyt mało pieniędzy. Tymczasem okazuje się, że gdy rządziła koalicja PO-PSL, Małgorzata Kidawa-Błońska pięciokrotnie głosowała przeciwko zwiększeniu wydatków na onkologię.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Małgorzata Kidawa-Błońska.
Małgorzata Kidawa-Błońska. (PAP)
d48zhqk

"Panie prezydencie, skoro tak świetnie pan sobie radzi, niepotrzebna panu TVP za 2 miliardy. Seniorzy z Płocka apelują, żeby przekazać te pieniądze chorym na raka. Dołączam się" - napisała ostatnio w sieci Małgorzata Kidawa-Błońska. Później ponawiała ten apel i podkreślała, że PiS przeznacza zbyt małe kwoty na walkę z rakiem w Polsce.

Tymczasem tvp.info informuje, że tylko w latach 2012-2014 - gdy w Polsce rządziła Platforma Obywatelska - Małgorzata Kidawa-Błońska sprzeciwiała się przekazaniu na onkologię nawet znacznie mniejszych sum, niż omawiane obecnie 2 mld zł.

W 2012 roku Leszek Miller (SLD) zgłosił poprawkę zakładająca przeznaczenie 2 mln zł na szczepionki antyczerniakowe. "Za" głosowały PiS, SLD, Solidarna Polska czy Ruchu Palikota, a przeciwne były PO-PSL, w tym Małgorzata Kidawa Błońska. Z kolei Krzysztof Jurgiel (PiS) proponował przeznaczenie 7 mln zł na "rozbudowę i modernizację Centrum Onkologii w Białymstoku". Tym razem również zarówno rząd Donalda Tuska, jak i obecna kandydatka na prezydenta, byli na "nie".

d48zhqk

Rok 2013 w polskim Sejmie przyniósł m.in. głosowanie na temat utworzenia nowej rezerwy celowej w wysokości 35 mln zł na dokończenie rozbudowy i modernizację Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Z kolei Marek Suski (PiS) wnioskował o skierowanie 2 mln zł na pierwszy etap budowy Centrum Onkologii Południowego Mazowsza w Radomiu. W obu przypadkach politycy Platformy Obywatelskiej odrzucili propozycje ówczesnej opozycji. Nowym środkom na walkę z rakiem "nie" mówiła w głosowaniach także Małgorzata Kidawa-Błońska.

12 miesięcy później w polskim parlamencie znów pojawił się wniosek o 2 mln zł na budowę radomskiego Centrum Onkologii. "Mimo poparcia klubów PiS, SLD oraz Klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski – w sumie 'za' głosowało 187 posłów - wygrała wówczas głosująca 'przeciw' koalicja PO-PSL i Małgorzata Kidawa-Błońska" - czytamy. Jak podkreślono, NFZ wyda w tym roku na walkę z rakiem 11 mld zł, a w ostatnim roku rządów PO-PSL było to 7,1 mld zł.

Zobacz też: Były rzecznik Andrzeja Dudy komentuje "pojawienie się" Donalda Tuska

Źródło: tvp.info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48zhqk

Podziel się opinią

Share

d48zhqk

d48zhqk
Więcej tematów