Jarosław Kaczyński Człowiekiem Roku 2005 wg "Wprost"
Prezes PiS Jarosław Kaczyński został uhonorowany przez tygodnik "Wprost" tytułem Człowieka Roku 2005. Tytuł przyznawany jest osobie, która - zdaniem członków kolegium redakcyjnego gazety - wywarła największy wpływ na bieg wydarzeń w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Liczę na to, że będziemy Polskę zmieniać razem, że ta budowa będzie budową wspólną i że wezmą w tym budowaniu udział także ci, którzy do nas odnoszą się krytycznie - podkreślił Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS, odbierając tytuł, powiedział, że IV Rzeczpospolita "to uczciwe polskie państwo, które jest potrzebne zarówno najzwyklejszym obywatelom jak i elitom ekonomiczno-biznesowym". Jak dodał, sprawy, w których nie powinno być różnic w polityce - to "Polska dziś, Polska jutro i pojutrze". Jego zdaniem, Polska jako wartość może być trwała tylko wtedy, gdy jest to Polska uczciwa.
Kaczyński podziękował redakcji tygodnika "Wprost" za przyznanie mu tytułu Człowieka Roku 2005. Jak powiedział, było to "aktem odwagi i obiektywizmu niezależnego od formułowanych w tygodniku ocen, często bardzo krytycznych pod adresem jego partii, a może szczególnie wobec niego". Podkreślił, że jego podziękowanie jest szczere i "pełne nadziei, że wśród tych zmian, na które wszyscy oczekują, będą także zmiany w mediach". Oczywiście media mogą i powinny być krytyczne, mogą być nawet hiperkrytyczne, mogą być niesprawiedliwie krytyczne, ale powinny brać pod uwagę fakty - dodał.
"Nie ma wątpliwości, że w roku 2005 takim człowiekiem był Jarosław Kaczyński - prezes Prawa i Sprawiedliwości, strateg zwycięstwa wyborczego tej partii i współautor sukcesu Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich" - napisał zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Wprost" Piotr Gabryel w uzasadnieniu.
W uroczystości wzięli udział prezydent Lech Kaczyński z małżonką, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i premier Kazimierz Marcinkiewicz.
Tytuł Człowieka Roku "Wprost" przyznał po raz 15. W poprzednich latach tytuł Człowieka Roku tygodnika "Wprost" otrzymali: Leszek Balcerowicz (1991), Hanna Suchocka (1992), Aleksander Kwaśniewski (1993), Jacek Kuroń (1994), Lech Wałęsa (1995), Wisława Szymborska (1996), Marian Krzaklewski (1997), Jerzy Buzek (1998), Bronisław Geremek (1999), Andrzej Olechowski (2000), Leszek Miller (2001), Leszek Miller i Guenter Verheugen (2002), Jan Rokita (2003), Wiktor Juszczenko (2004).