Trwa ładowanie...

Jan Szyszko nie żyje. Oddany na niego głos będzie ważny

Prof. Jan Szyszko zmarł nagle w środę przed południem. Był kandydatem PiS w wyborach parlamentarnych 2019. Jak informuje Krajowe Biuro Wyborcze, jeśli ktoś na niego zagłosuje, głos będzie ważny i zostanie doliczony do wyniku PiS.

Jan Szyszko nie żyje. Oddany na niego głos będzie ważnyŹródło: Forum
d1axtlq
d1axtlq

W środę po południu zbierze się okręgowa komisja wyborcza, by ocenić, czy uda się wydrukować nowe karty do głosowania, już bez nazwiska zmarłego Jana Szyszki. Może jednak zabraknąć na to czasu.

W takim przypadku przepisy precyzyjnie mówią o tym, czy głos oddany na zmarłego kandydata będzie ważny. - Zgodnie z przepisami Kodeksu Wyborczego, jeżeli karty zostały już wydrukowane i nie ma możliwości wydrukowania ich na nowo, to pozostawia się je bez zmian. Okręgowa komisja wyborcza podaje wtedy do publicznej wiadomości informację o skreśleniu z listy kandydata. Informuje także o tym, jaki głos będzie ważny. W formie obwieszczenia takie informacje wywiesza się w lokalach wyborczych – mówi Wirtualnej Polsce Wojciech Dąbrówka z Krajowego Biura Wyborczego.

Co z głosami oddanymi w wyborach parlamentarnych 2019 na Jana Szyszkę? - Jeżeli na karcie do głosowania znak "x" postawiono w kratce z lewej strony wyłącznie obok nazwiska kandydata z jednej tylko listy kandydatów, a nazwisko tego kandydata zostało z tej listy skreślone, to głos taki uznaje się za ważny i oddany na tę listę. Jeżeli na karcie do głosowania znak "x" postawiono w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z tej samej listy kandydatów, to głos taki uważa się za głos ważnie oddany na wskazaną listę kandydatów z przyznaniem pierwszeństwa do uzyskania mandatu kandydatowi na posła, którego nazwisko na tej liście umieszczone jest w pierwszej kolejności – wyjaśnia Wojciech Dąbrówka.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1axtlq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1axtlq
Więcej tematów