Trwa ładowanie...
d13l6nr

Jacek Protasiewicz

Najnowsze informacje
2.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Brzeg

d13l6nr
East News
Źródło: East News, fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jacek Protasiewicz to polityk, który przez lata był związany z Platformą Obywatelską. Ma za sobą dwie kandencje w Parlamencie Europejskim.

Jacek Protasiewicz – życiorys

Jacek Protasiewicz urodził się 5 czerwca 1967 roku w Brzegu (woj. opolskie). Skończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego żoną jest Patrycja Matusz-Protasiewicz – prof. nadzw. w Zakładzie Studiów Strategicznych i Europejskich na UWr.

Jacek Protasiewicz – polityk, europoseł

Jacek Protasiewicz we wczesnej młodości należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Znalazł się wśród założycieli Kongresu-Liberalno Demokratycznego i został przewodniczącym tej partii we Wrocławiu. Od 1994 do 2001 roku był członkiem Unii Wolności, a następnie Platformy Obywatelskiej. Z ramienia PO wystartował w wyborach parlamentarnych 2001 i uzyskał mandat poselski.

W roku 2004 Jacek Protasiewicz został po raz pierwszy wybrany na deputowanego do Parlamentu Europejskiego. Dołączył do Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów. W wyborach prezydenckich 2005 był przewodniczącym sztabu wyborczego Donalda Tuska, a w wyborach parlamentarnych 2011 szefem sztabu PO.

W 2009 roku ponownie został wybrany na europosła i dołączył do Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jako eurodeputowany należał m.in. do Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, Podkomisji Praw Człowieka i Delegacji ds. Stosunków z Białorusią.

Trzy lata później Protasiewicz objął funkcję wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. W 2013 roku mianowano go przewodniczącym PO na Dolnym Śląsku, a w 2015 – szefem biura krajowego partii. Nie startował w wyborach do Europarlamentu 2014 ze względu na kontrowersje wokół incydentu na lotnisku we Frankfurcie nad Menem.

Protasiewicz jako członek PO ponownie uzyskał mandat na Sejm w 2015 roku, ale wkrótce razem z Michałem Kamińskim i Stanisławem Huskowskim został wykluczony z partii pod zarzutem szkodzenia jej wizerunkowi. W 2016 roku znalazł się we władzach nowo powstałego ugrupowania Europejscy Demokraci, które później przekształciło się w Unię Europejskich Demokratów. Od 2018 roku należy do klubu poselskiego Nowoczesnej.

UED i Nowoczesna przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 2019 dołączyły do Koalicji Europejskiej i zamierzają zgłosić swoich kandydatów na europosłów.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13l6nr
d13l6nr
d13l6nr
Więcej tematów
d13l6nr