Izba Dyscyplinarna "odwieszona". Sędziowie SN apelują do prezes Manowskiej
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska uchyliła zarządzenie wykonawcze o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej. Zrobiła to mimo czwartkowego wyroku TSUE. W piątek w liście otwartym część sędziów zaapelowała do prezes Manowskiej o pilne zwołanie Kolegium SN.
16.07.2021 18:00
W piątkowym oświadczeniu I prezes SN dr hab. Małgorzata Manowska poinformowała o "odwieszeniu" Izby Dyscyplinarnej. "Jestem głęboko przekonana, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest w pełni niezależna w sprawowaniu ustawowo jej przypisanej jurysdykcji, a sędziowie tej Izby są w pełni niezawiśli w orzekaniu" - przekazała prawniczka.
Manowska oświadczyła również, że uchyla tym samym zarządzenie wykonawcze, które zostało wydane w maju 2020 r. przez jej poprzedniczkę, prof. Małgorzatę Gersdorf.
Izba Dyscyplinarna "odwieszona". Sędziowie SN apelują do prezes Manowskiej
W odpowiedzi na tę decyzję list otwarty napisali członkowie Kolegium Sądu Najwyższego. Sędziowie domagają się pilnego zwołania posiedzenia "celem zajęcia przez ten organ stanowiska w przedmiocie sposobu zastosowania się przez SN do postanowienia TSUE".
"(Decyzja prezes Małgorzaty Janowskiej - przyp.red.) to namawianie do naruszania obowiązującego w Polsce prawa i narażanie nas wszystkich na konsekwencje finansowe" - komentował w mediach społecznościowy prof. Włodzimierz Wróbel, od 2011 sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego.
Izba Dyscyplinarna SN zawieszona. Jest decyzja TSUE
Izba Dyscyplinarna to jedna z trzech izb, która powstała w Sądzie Najwyższym na mocy ustawy z 2017 roku. Jej powołanie od początku budziło liczne kontrowersje prawne, w tym samego Sądu Najwyższego. Ponadto, w marcu 2021 roku rzecznik generalny TSUE orzekł, że izba ta "nie spełnia wymogów sądu".
W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie o natychmiastowym wstrzymaniu funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej SN. Zdaniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego TSUE nie miało takiej możliwości.
Luksemburski trybunał w czwartek przychylił się jednak do skargi Komisji Europejskiej, orzekając, że Izba Dyscyplinarna "nie zapewnia niezależności i bezstronności".
- Rzeczpospolita Polska uchybiła zobowiązaniom, które ciążą na niej na mocy Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - przekazali sędziowie TSUE, zobowiązując Polskę do niezwłocznego zawieszenia działa ID SN.