TSUE zdecydował. Kolejny cios w Izbę Dyscyplinarną SN
Trybunał Sprawiedliwości UE podjął kolejną decyzję w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jak czytamy w uzasadnieniu postanowienia TSUE, Polska zostaje zobowiązana do zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień tej Izby.
W środę 14 lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął kolejną decyzję w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Decyzja TSUE. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego
Na mocy decyzji o zastosowaniu środków tymczasowych, którą podjęła wiceprezes TSUE - Rosario Silva de Lapuerta, Polska została zobowiązana do "natychmiastowego zawieszenia" stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
"W wydanym w środę postanowieniu wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta, uwzględniła wszystkie wnioski Komisji Europejskiej do czasu wydania ostatecznego wyroku" - czytamy w komunikacie wydanym przez TSUE.
TSUE o Izbie Dyscyplinarnej SN. "Wyrok w późniejszym terminie"
Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji wiceprezes TSUE, "zarzuty faktyczne i prawne uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych".
Sam wyrok, co do kwestii Izby Dyscyplinarnej SN, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej "wyda w terminie późniejszym".
"Postanowienie w przedmiocie środków tymczasowych nie przesądza kwestii powództwa głównego" - zaznaczono w uzasadnieniu decyzji TSUE o podjęciu środków tymczasowych.
TSUE a Izba Dyscyplinarna SN. Drugie starcie
To już druga decyzja TSUE w sprawie zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Wcześniejsze postanowienie - z kwietnia 2020 roku - dotyczyło stosowania przepisów w sprawach dyscyplinarnych sędziów.
"Każde państwo członkowskie powinno zapewnić, by system środków dyscyplinarnych obowiązujący w stosunku do sędziów sądów krajowych szanował zasadę niezawisłości sędziowskiej" - zaznaczono w uzasadnieniu postępowania