Trwa ładowanie...

Irlandzki sąd wstrzymał ekstradycję Polaka, TSUE przyznał mu rację. Ziobro: To bulwersujące

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że irlandzki sąd mógł odmówić wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania Polaka do naszego kraju. - To porażka irlandzkiego sądownictwa - przekonuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Share
Irlandzki sąd wstrzymał ekstradycję Polaka, TSUE przyznał mu rację. Ziobro: To bulwersujące
Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d13cg67

Irlandzki sąd zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z odmową wydania Polaka podejrzanego o przemyt narkotyków. Swoją decyzję argumentował tym, że w Polsce "łamana jest demokracja". W środę zapadł wydał wyrok w tej sprawie. TSUE orzekł, że "można wstrzymać wykonanie ekstradycji, jeśli dana osoba mogłaby być narażona na brak rzetelnego procesu" - podaje wyborcza.pl.

- Sentencja wyroku TSUE jest bliska stanowisku polskiego rządu. Trybunał nie stwierdził naruszenia praworządności w Polsce i nie zgodził się na automatyczną odmowę wydania oskarżonego. Taka decyzja może być wyjątkiem tylko po przeprowadzeniu procedury sprawdzania, kiedy zmiany mogą mieć wpływ na proces oskarżonego - powiedział na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej Zbigniew Ziobro.

- Sprawa jest bulwersująca, bo osoba oskarżona jest o poważne przestępstwo jakim jest udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Stanowisko irlandzkiego sądu, który bezkrytycznie przyjął linię obrony Polaka broniącego się absurdalnymi sposobami, jest szczególnie zaskakujące. Tamtejszy wymiar sprawiedliwości poniósł porażkę - dodaje minister sprawiedliwości.

Zobacz także: Wassermann o Smoleńsku: "Mam żal do środowiska prawniczego"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d13cg67

Podziel się opinią

Share
d13cg67
d13cg67
Więcej tematów