Trwa ładowanie...

Irlandzki sąd wstrzymał ekstradycję Polaka, TSUE przyznał mu rację. Ziobro: To bulwersujące

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że irlandzki sąd mógł odmówić wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania Polaka do naszego kraju. - To porażka irlandzkiego sądownictwa - przekonuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Share
Zbigniew Ziobro przekonuje, że wyrok TSUE ws. odmowy ekstradycji Polaka jest porażką irlandzkiego sądu
Zbigniew Ziobro przekonuje, że wyrok TSUE ws. odmowy ekstradycji Polaka jest porażką irlandzkiego sąduŹródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d3t1fg0

Irlandzki sąd zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z odmową wydania Polaka podejrzanego o przemyt narkotyków. Swoją decyzję argumentował tym, że w Polsce "łamana jest demokracja". W środę zapadł wydał wyrok w tej sprawie. TSUE orzekł, że "można wstrzymać wykonanie ekstradycji, jeśli dana osoba mogłaby być narażona na brak rzetelnego procesu" - podaje wyborcza.pl.

- Sentencja wyroku TSUE jest bliska stanowisku polskiego rządu. Trybunał nie stwierdził naruszenia praworządności w Polsce i nie zgodził się na automatyczną odmowę wydania oskarżonego. Taka decyzja może być wyjątkiem tylko po przeprowadzeniu procedury sprawdzania, kiedy zmiany mogą mieć wpływ na proces oskarżonego - powiedział na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej Zbigniew Ziobro.

d3t1fg0

- Sprawa jest bulwersująca, bo osoba oskarżona jest o poważne przestępstwo jakim jest udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Stanowisko irlandzkiego sądu, który bezkrytycznie przyjął linię obrony Polaka broniącego się absurdalnymi sposobami, jest szczególnie zaskakujące. Tamtejszy wymiar sprawiedliwości poniósł porażkę - dodaje minister sprawiedliwości.

Zobacz także: Wassermann o Smoleńsku: "Mam żal do środowiska prawniczego"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3t1fg0

Podziel się opinią

Share
d3t1fg0
d3t1fg0
Więcej tematów