Trwa ładowanie...

Iran postawił się UE. Odrzucił decyzję ws. porozumienia nuklearnego

Władze Iranu odrzuciły decyzję państw UE o o uruchomieniu mechanizmu rozstrzygania sporów w ramach porozumienia nuklearnego. Procedurę określono jako "pasywną". Iran jednocześnie oświadczył jednak, że jest gotowy "rozważyć wszelkie konstruktywne wysiłki w celu ocalenia umowy".
Share
Prezydent Iranu Hassan Rouhani
Prezydent Iranu Hassan RouhaniŹródło: PAP
d32yrci

"Islamska Republika Iranu, podobnie jak w przeszłości, jest całkowicie gotowa wesprzeć każdy akt dobrej woli i każdy konstruktywny wysiłek na rzecz ocalenia tej ważnej umowy międzynarodowej" - zakomunikował na stronie internetowej irańskiego resortu spraw zagranicznych rzecznik ministerstwa Abbas Musawi.

Na początku stycznia Teheran ogłosił, że nie będzie respektował postanowień umowy nuklearnej. Decyzja tamtejszych władz była związana z zabójstwem generała Kasema Sulejmaniego, które przeprowadziły siły USA.

d32yrci

Przypomnijmy, Francja, Niemcy i Wielka Brytania uruchomiły we wtorek mechanizm rozstrzygania sporów, który może doprowadzić do nałożenia sankcji na Teheran. W odpowiedzi na tę decyzję Iran przestrzegł wspomniane kraje przed "konsekwencjami ich decyzji".

Zobacz też: WOŚP 2020. Wicerzecznik PiS przyszedł do studia bez serduszka, wyszedł już z nim

Sprawa trafi do komisji, która postara się rozwiązać problem. Jeżeli po zakończeniu procedury spór nie zostanie rozstrzygnięty, zajmie się nim Rada Bezpieczeństwa ONZ, która może na swoim poziomie zdecydować o przywróceniu sankcji na Iran. W takim przypadku UE ponownie wprowadzi restrykcje, które zostały zawieszone lub zniesione po zawarciu umowy nuklearnej.

d32yrci

Kraje UE, a także Rosja, Chiny i USA podpisały z Iranem umowę nuklearną w 2015 roku. Stany Zjednoczone wycofały się z niej 3 lata później.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d32yrci

Podziel się opinią

Share
d32yrci
d32yrci
Więcej tematów