PolskaIPN odkrył szczątki ofiar nazistów w lesie pod Treblinką

IPN odkrył szczątki ofiar nazistów w lesie pod Treblinką

Szczątki co najmniej 53 osób znaleźli polscy i zagraniczni eksperci w lesie, który przylega do dawnego niemieckiego obozu pracy Treblinka I. Poszukiwania prowadzi Pion Śledczy Instytutu Pamięci Narodowej.

IPN odkrył szczątki ofiar nazistów w lesie pod Treblinką
Źródło zdjęć: © East News | Marek Maliszewski/REPORTER
Arkadiusz Jastrzębski

Szczątki należą najprawdopodobniej do więźniów zabitych przez załogę obozu pracy - podaje RMF FM. Śledczy IPN podczas wstępnych oględzin odnaleźli ślady, które mogą wskazywać na obrażenia spowodowane przez kolby karabinów lub pałki. Nie jest wykluczone, że tak właśnie zginęli więźniowie z obozu Treblinka I.

Szczątki zostaną teraz poddane szczegółowym badaniom. Eksperci ustalą też dokładną liczbę ludzi, których szczątki odkryto. Wiadomo, że to co najmniej 53 osoby.

W rejonie poszukiwań udało się odnaleźć także ponad 200 różnych przedmiotów, które uznano za dowody. Poza łuskami i pociskami natrafiono na polskie monety z lat 30., przedmioty codziennego użytku, elementy garderoby czy but warszawskiej firmy Rygawar - wyjaśnia stacja.

Zobacz też: Tomasz Siemoniak mocno o nowym spocie Mariusza Błaszczaka: propaganda

Oprócz grobów ofiar nazistów zespół IPN odkrył również mogiły siedmiu obozowych strażników. Niemieckich wachmanów pochowano jednak w trumnach w mundurach. W poszukiwaniach na terenie lasu i parkingu w pobliżu obozu Treblinka I wykorzystano najnowocześniejszy sprzęt: m.in. georadary i wykrywacze metali o dużym zasięgu.

Do tej pory przeszukano teren o powierzchni ok. 3 tys. m kw., ale prace będą prowadzone dalej.

Poszukiwania w Treblince. Eksperci z całej Europy

Prace prowadzone teraz w rejonie dawnego niemieckiego obóz Treblinka I są pierwszymi, w których biorą udział biegli z zakresu fotogrametrii i systemów informacji przestrzennej, a także archeologii, kryminalistyki, antropologii i medycyny sądowej oraz technicy kryminalistyczni policji.

Eksperci przyjechali do Polski m.in. z Austrii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. W poszukiwaniach nieznanych mogił ofiar obozu Treblinka I miejsc masowych egzekucji biorą udział również przedstawicieli społeczności żydowskiej i romskiej.

Obóz pracy Treblinka I nie wchodził w skład w obozu zagłady Treblinka II. W tym pierwszym Niemcy przetrzymywali m.in. Polaków, więźniów Pawiaka.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)