Trwa ładowanie...

Treblinka. Odkrycie IPN przy niemieckim obozie. Parking w miejscu mogiły

Zbiorową mogiłę odkryto w pobliżu terenu dawnego niemieckiego obozu pracy przymusowej Treblinka I. Groby ofiar nazistów znaleźli śledczy Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z biegłymi z zagranicy. Odkrycia dokonano w miejscu parkingu leśnego.
Share
Badania przeprowadza międzynarodowy zespół ekspertów pod nadzorem prokuratora IPN z Koszalina
Badania przeprowadza międzynarodowy zespół ekspertów pod nadzorem prokuratora IPN z KoszalinaŹródło: PAP, Fot: Mateusz Marek
d1wang5

Nieznaną nikomu mogiłę odnaleziono na terenie obecnego parkingu położonego w kompleksie leśnym, przylegającym do miejsca, gdzie funkcjonował obóz Treblinka I - podaje pion śledczy IPN. Jak wyjaśnia dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca prokuratora generalnego prok. Andrzej Pozorski mogiła ma wymiarach 4,5 na 3,4 metra.

Szczątki ludzkie eksperci znaleźli tuż po zdjęciu wierzchniej warstwy ziemi - na głębokości zaledwie 10-15 centymetrów. Podczas prac natrafiono też na łuski od pocisków do broni długiej i krótkiej oraz elementy ubrań.

Śledczy z IPN zastrzegają, że najpierw konieczne jest określenie liczy jam grobowych, a dopiero później można planować ekshumację ofiar.

d1wang5

Prace prowadzone teraz w rejonie dawnego niemieckiego obóz Treblinka I są pierwszymi, w których biorą udział biegli z zakresu fotogrametrii i systemów informacji przestrzennej, a także archeologii, kryminalistyki, antropologii i medycyny sądowej oraz technicy kryminalistyczni policji.

   PAP/Mateusz Marek
Źródło: PAP/Mateusz Marek

Eksperci przyjechali do Polski m.in. z Austrii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. W poszukiwaniach nieznanych mogił ofiar obozu Treblinka I miejsc masowych egzekucji biorą udział również przedstawicieli społeczności żydowskiej i romskiej.

d1wang5

Obóz pracy Treblinka I nie wchodził w skład w obozu zagłady Treblinka II. W tym pierwszym Niemcy przetrzymywali m.in. Polaków, więźniów Pawiaka - zauważa polskieradio24.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Szymon Hołownia o starcie w wyborach prezydenckich 2020: mam dużo rzeczy do zrobienia

d1wang5

Podziel się opinią

Share
d1wang5
d1wang5
Więcej tematów