Potężny żywioł uderzył w Portoryko. Rwące rzeki na ulicach
W niedzielę w Portoryko uderzył huragan Fiona. Żywioł spowodował katastrofalne powodzie, a także osunięcia ziemi i lawiny błota. Nie ma też prądu na większości terytorium.
Jak przekazało amerykańskie Krajowe Centrum Huraganów, wichura miała prędkość ok. 140 km/godz. przekraczając próg huraganu kategorii 1, co spowodowało "katastrofalne powodzie". Niektóre części wyspy mogą zostać dotknięte opadami deszczu sięgającymi nawet ponad 63 cm.
Skutki ataku huraganu Fiona
Atak żywiołu spowodował rozległą awarię sieci energetycznej. Początkowo prąd był całkowicie wyłączony na całej wyspie liczącej 3,3 mln mieszkańców. W niedzielę w nocy częściowo zaczęto przywracać dostawy energii, ale władze powiadomiły, że ich całkowite wznowienie zajmie kilka dni.
Rzecznik firmy energetycznej LUMA Abner Gomez mówił w niedzielę wieczorem, że cały system energetyczny został celowo najpierw wyłączony, aby chronić infrastrukturę. Później dostawy prądu przywrócono szpitalom I innym ważnym instytucjom.
"Szkody, które widzimy, są katastrofalne. Reagujemy na sytuację kryzysową, jak tylko pozwalają na to warunki pogodowe" - wyjaśnił.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: "TVP Info należy zbudować na nowo" - mówi były prezes TVP
Osunięcia ziemi na Portoryko
Oprócz tego pojawiły się doniesienia o osunięciach ziemi, zrywaniu asfaltu i zamykaniu dróg, zerwaniu mostu przez rzekę na autostradzie w mieście Utuado. Loty z głównego lotniska wyspy zostały odwołane.
Setki ludzi ewakuowano lub uratowano na całej wyspie, gdy wody powodziowe szybko się podnosiły. Rwące rzeki zalały samochody, partery domów, a nawet pas startowy lotniska w południowym regionie wyspy.
Stan wyjątkowy w Portoryko
NCH przekazało, że w niedzielę w nocy centrum Fiony przemieszczało się w kierunku wschodniej Dominikany, ale silne opady deszczu i katastrofalne powodzie wciąż pustoszyły dużą część Portoryko
Prezydent USA Joe Biden ogłosił w niedzielę w Portoryko, będącym terytorium stowarzyszonym ze Stanami Zjednoczonymi, stan wyjątkowy. Upoważnia to Federalną Agencję Zarządzania Kryzysowego (FEMA) do koordynowania pomocy w przypadku katastrofy i zapewnienia nadzwyczajnych środków ochronnych.
Przeczytaj też: