Trwa ładowanie...

Stanowcza zapowiedź Bidena. "USA będą bronić Tajwanu"

- W przypadku bezprecedensowego ataku Chin na Tajwan amerykańskie wojska będą go bronić - zapowiedział prezydent USA Joe Biden. W wywiadzie dla CBS amerykański przywódca odniósł się również do kwestii wojny w Ukrainie oraz wyborów prezydenckich w USA w 2024 roku.

Stanowcza zapowiedź Bidena. "USA będą bronić Tajwanu" Stanowcza zapowiedź Bidena. "USA będą bronić Tajwanu" Źródło: Getty, fot: Drew Angerer
d3ojxh0
d3ojxh0

Zapytany w wyemitowanym w niedzielę programie telewizji CBS "60 Minutes", czy wojska USA będą bronić Tajwanu w przypadku chińskiego ataku, Biden odparł: "Tak, jeśli w istocie byłby to bezprecedensowy atak".

Biden gotowy bronić Tajwanu. Jest deklaracja z USA

Jeden z pytających Bidena dziennikarzy wspomniał o narastającym zaniepokojeniu, iż atak Rosji na Ukrainę mógłby zachęcić Pekin do zaatakowania Tajwanu, uważanego przez niego za swoją zbuntowaną prowincję.

Dopytywany, czy w odróżnieniu od Ukrainy, siły amerykańskie zaangażowałyby się bezpośrednio w obronę Tajwanu, prezydent odparł: "Tak".

Błyskawiczne oświadczenie Białego Domu

Jednak później - jak relacjonuje Associated Press - przedstawiciele Białego Domu oświadczyli, że oficjalna polityka USA wobec Tajwanu nie uległa zmianie i uchylili się od potwierdzenia, że wojska USA wzięłyby udział w obronie Tajwanu.

d3ojxh0

Associated Press zauważa, że Biden już wcześniej składał taką deklarację w okresie wzmożonego napięcia na linii Pekin-Waszyngton, zwłaszcza po wizycie na Tajwanie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

"Żelazne" zaangażowanie w sprawie Ukrainy

We wspomnianym programie CBS Biden potwierdził, że zaangażowanie USA na rzecz pomocy Ukrainie "jest żelazne" i pozostanie takie "tak długo, jak będzie trzeba".

Jak podliczyła AP, od stycznia 2021 roku USA przekazały już Ukrainie ponad 13,5 mld dolarów pomocy na cele obronne.

Wybory w USA w 2024 roku

Biden, który rzadko udziela wywiadów, był również pytany, czy może potwierdzić, iż będzie kandydował w kolejnych wyborach prezydenckich w 2024 roku. Odparł, że "ma taki zamiar, ale to jest tylko zamiar". - Czy to jest twarda decyzja, że będę znowu kandydował? To się zobaczy - dodał.

d3ojxh0

Wcześniej - jak zauważają komentatorzy - Biden kilkakrotnie deklarował, że zamierza ponownie walczyć o Biały Dom.

Biden pytany był też o jego opinię o przeszukaniu przez agentów FBI rezydencji poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa na Florydzie i skonfiskowaniu przez nich ok. 11 tys. dokumentów, w tym ok. 100 opatrzonych klauzulą tajności zabranych przez Trumpa z Białego Domu. Prezydent odparł, że zastanawiał się "kto może być aż tak nieodpowiedzialny i jakie dane zawierają te dokumenty".

Zobacz też: Von der Leyen i Scholz o Polsce. Dyplomata: sympatycznie, ale niewiele więcej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ojxh0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3ojxh0
Więcej tematów