Hm. kpt. Władysław Zawiślak 991. Kawalerem Orderu Uśmiechu
• Harcmistrz kpt. Zawiślak odebrał tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu
• Kulig: to osoba o wielkim patriotyzmie
• Zawiślak: dokąd się da, trzeba zachowywać uśmiechniętą postawę
Harcmistrz kpt. Władysław Zawiślak, przewodniczący Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów, odebrał tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu i legitymację z nr 991. Order Uśmiechu jest odznaczeniem przyznawanym na wniosek dzieci.
Ceremonia odbyła się podczas harcerskiego kominka w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie w przeddzień skautowego święta Dnia Myśli Braterskiej.
- To osoba o wielkim patriotyzmie, który przekazuje harcerzom. Order Uśmiechu otrzymuje się za przywracanie uśmiechu dzieciom, to praca bardzo trudna - powiedział o laureacie orderu Marian Kulig z Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. W uroczystości uczestniczyła także przedstawicielka Międzynarodowej Kapituły z Litwy Greta Lemenaite Deprati.
Laureat został pasowany czerwoną różą, musiał złożyć przyrzeczenie, że "będzie pogodnym i będzie dzieciom radość przynosić", i z uśmiechem wypić puchar soku z cytryny. Wszyscy zebrani odśpiewali mu "Sto lat".
Pytany przez dzieci, jak to robi, że zawsze jest taki pogodny, "druh Władek" szczerze odpowiedział, że nie wie. - Bardzo lubiłem zawsze uśmiech u dzieci. Widocznie te dzieci sprawiły, że ten uśmiech pojawił się u mnie na twarzy - powiedział, dziękując za wyróżnienie. Powiedział także dzieciom, że "dokąd się da, trzeba zachowywać uśmiechniętą postawę, i wtedy wszystkie dobre duchy pomagają". - Należy także zakochać się w pogodzie ducha, uśmiechać się i wyciągać radość z każdej sytuacji - radził laureat.
Jak podkreślono w uzasadnieniu, "na uznanie dzieci druh Władek zasłużył swoją ponad 80-letnią służbą harcerską najpierw jako harcerz, potem instruktor, działając w Szarych Szeregach i wykazując się odwagą i wybitną postawą patriotyczną". Po wojnie działał w organizacji antykomunistycznej, został aresztowany i przebywał w więzieniu stalinowskim. W następnych latach powrócił do działalności harcerskiej i patriotycznej. Był instruktorem krakowskiego szczepu Huragan, działał także w Klubie Inteligencji Katolickiej, Zarządzie Regionu NSZZ Solidarność oraz Małopolskiej Fundacji Rolniczej.
Hm Władysław Zawiślak od wielu lat angażuje się w pracę z młodzieżą, popularyzując ideały Szarych Szeregów. Jako przewodniczący Oddziału Krakowskiego ściśle współpracuje z placówkami szkolnymi noszącymi imię Szarych Szeregów, prowadzi zajęcia na harcerskich kursach instruktorskich, na co dzień spotyka się z dziećmi i młodzieżą w małopolskich szkołach.
Dla wielu pokoleń instruktorów i harcerzy stanowi wzór i autorytet moralny. Mimo 93 lat ma doskonały kontakt z młodzieżą, przekazuje im pogodę ducha i radość życia - podkreślali organizatorzy uroczystości.
Order Uśmiechu przyznawany jest od 1968 r. Kawalerem z legitymacją nr 1 był prof. Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania, rzecznik rozpowszechnienia szkół integracyjnych. Orderem z nr 267 odznaczono też Jana Pawła II, który odebrał order, choć z zasady nie przyjmował żadnych odznaczeń.
Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu należą również m.in. Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, Nelson Mandela, Steven Spielberg, Oprah Winfrey, Astrid Lindgren, Joanne Rowling, Ewa Szelburg-Zarembina, Ludwik Jerzy Kern, ks. Jan Twardowski, Jacek Kuroń, Marek Kotański, królowa Szwecji Sylwia, małżonka emira Kataru Szejcha Mouza bint Nasser, król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, prof. Zbigniew Religa.
Najmłodszym Kawalerem Orderu Uśmiechu został w 1994 r. 23-letni wówczas Marek Michalak (obecny rzecznik praw dziecka i Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu); jego list odczytano podczas uroczystości. Najstarszą osobą odznaczoną tym orderem była 97-letnia Irena Sendlerowa (w 2007 r.).