Trwa ładowanie...
d49fzr2

Henryk Kowalczyk uchyla decyzję ws. Puszczy Białowieskiej. Drzewa z kornikami zostaną

Uchylenie decyzji o usuwaniu z Puszczy Białowieskiej drzew zasiedlonych przez korniki nakazał minister środowiska Henryk Kowalczyk. Poprzedni minister, Jan Szyszko, przekonywał, że wycinka chorych drzew jest niezbędna.
Share
Blokada harwestera w Puszczy Białowieskiej
Blokada harwestera w Puszczy BiałowieskiejŹródło: East News
d49fzr2

Formalnie decyzję uchylić musi dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny. Według ministerstwa środowiska powinno nastąpić to w ciągu kilku dni. Do tego czasu ma też zostać powołany specjalny zespół, który ma zająć się przyszłością Puszczy.

Decyzję o wycince podjął poprzedni dyrektor Lasów Państwowych, Konrad Tomaszewski. Zakładała ona usuwanie drzew zasiedlonych przez korniki oraz zezwolenie na wycinkę tych, które zagrażają bezpieczeństwu publicznemu i pożarowemu. Dotyczyła wszystkich drzew rosnących w nadleśnictwach Białowieża, Browsk i Hajnówka, niezależnie od ich wieku.

Zarządzenia wielokrotnie bronił były minister środowiska Jan Szyszko. Przekonywał, że usuwanie chorych drzew jest niezbędne, by zaraza się nie rozniosła. Usuwanie zdrowych drzew tłumaczył z kolei gospodarką wodną i koniecznością zachowania charakteru lasu. Swoje argumenty być może przedstawi ponownie w prokuraturze.

d49fzr2

Intensywne gospodarowanie zasobami leśnymi wkrótce dobiegnie końca. Bruksela chce drakońskiego ograniczenia wycinki w całej Unii. Do 2021 roku lasy mają być szczególnie chronione, ponieważ pochłaniają rocznie około 10 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. To oznacza koniec złotych czasów Lasów Państwowych.

Zobacz też: Paweł Kukiz w programie "Tłit": Szydło powinna być z niepełnosprawnymi w Sejmie od rana do nocy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49fzr2

Podziel się opinią

Share
d49fzr2
d49fzr2
Więcej tematów