Halloween 2023. Co to za święto? Ma długą tradycję
W ostatnim dniu października obchodzone jest Halloween. Nieformalne święto z roku na rok zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Skąd wywodzi się Halloween? Tradycja, choć najmocniej kojarzona ze Stanami Zjednoczonymi, ma o wiele dłuższą historię.
31 października w wielu krajach jest okazją do spotkań i wspólnej zabawy. W tym dniu obchodzone jest Halloween. Święto często kojarzone z duchami, dyniami, czarownicami i złymi mocami, nawiązuje do uroczystości związanych z pożegnaniem jesieni oraz początkiem zimy. Jak jest obchodzone obecnie?
Halloween. Historia. Dwie prawdopodobne genezy
Pochodzenie tradycji Halloween nie jest do końca zbadane. Jego początku upatruje się w świętach obchodzonych z okazji zmieniających się pór roku. Halloween może nawiązywać do święta z okazji końca jesieni, obchodzonego w Europie Północnej, lub być jeszcze starsze i wywodzić się ze uroczystości na cześć rzymskiej bogini Pomony - patronki owoców i nasion.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Halloween obraża uczucia katolików? Ksiądz mówi o "zderzeniu kulturowym"
Dlaczego Halloween w wielu miejscach nazywane jest Świętem Umarłych? Powiązanie tradycji ze zmarłymi ma związek z celtyckim świętem Samhain, obchodzonym z okazji zakończenia żniw i początku zimy. Ludy zamieszkujące tereny irlandzkie, wierzyły bowiem, że w dniu święta granica między światem żywych i umarłych zaciera się, a duchy - zarówno te złe, jak i dobre - powracają na ziemię.
W dniu Samhain palono więc ogniska oraz przebierano się, celem odgonienia złych duchów. Zwyczaje te zaczęły zanikać wraz ze wzrostem wpływu chrześcijaństwa i przeniesieniem Święta Zmarłych, czyli Uroczystości Wszystkich Świętych na 1 listopada.
Halloween. Symbole. Skąd pochodzą współczesne tradycje?
Współczesne obchody Halloween mają początek w latach 40. XIX wieku, kiedy irlandzcy imigranci sprowadzili święto do Ameryki Północnej. Niemal sto lat później - w latach 20. XX wieku w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w USA parada z okazji święta. W kolejnych latach zwyczaj zyskiwał na popularności, narodziły się również symbole nieodłącznie kojarzone z Halloween. Są nimi: Jack-o'-lantern, czyli lampa wytworzona z wydrążonej dyni, czy Trick-or-treating (cukierek albo psikus). Halloween trafiło do Europy w drugiej połowie XX wieku. W Polsce jest natomiast obchodzone od lat dziewięćdziesiątych.