Halloween w Kościele? Czy katolicy obchodzą święto zmarłych? Poznaj alternatywy do Halloween
Przed Halloween od lat przestrzegają papieże i biskupi Kościoła katolickiego. Dowiedz się, czy katolicy mogą obchodzić Halloween. Jakie alternatywne imprezy?
31.10.2019 14:00
Kościół sprzeciwia się Halloween. Sprawdź, dlaczego
– Halloween to zwyczaj obcy naszej kulturze, tradycji i wierze. Zamiast straszyć, świętujmy ze świętymi. Zachęcam do włączenia się w akcję Holy Wins, czyli „Święty zwycięża”. Promuje ona świętość, radość i dobroć – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. – Chrześcijanie nie świętują Halloween – dodał.
Kościół katolicki od lat ostrzega przed świętowaniem Halloween. Sprzeciwiali się mu papieże – Benedykt XVI i Franciszek. Od kilku lat niektóre parafie w Polsce organizują 31 października imprezy dla dzieci i młodzieży. Podkreślają w nich wartość modlitwy, a także przywiązanie do symboli narodowych.
Halloween, amerykańskie święto zmarłych, wypada 31 października. Sąsiaduje więc z chrześcijańskim świętem 1 listopada. Nazwa "All Hallows' Eve" oznaczała pierwotnie wigilię Wszystkich Świętych. Jednak obyczaj Halloween oderwał się od skojarzeń z chrześcijaństwem i uległ komercjalizacji. Wielu katolików uważa, że nie można jednego dnia przebierać się za potwory, a nazajutrz obchodzić wspomnienia świętych, którzy są już w niebie. Niektórzy utożsamiają Halloween z okultyzmem i satanizmem.
Katechizm Kościoła Katolickiego w artykule 2116 odrzuca "wszystkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do Szatana lub demonów, przywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość". Potępia też takie praktyki, jak "korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium".
Halloween a Kościół. Alternatywne imprezy dla katolików
W największych miastach Polski Kościół organizuje imprezy alternatywne wobec Halloween, skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży.
W Archikatedrze Łódzkiej odbędzie się 9. Noc Świętych, łączącą modlitwę i śpiew ze spotkaniem z trzema wyjątkowymi świętymi. Ich imiona będą niespodzianką. Warszawska Świątynia Opatrzności Bożej organizuje dla dzieci Bal ze Świętymi, połączony z procesją i zabawą taneczną. Każdy z uczestników ma upodobnić się strojem do ulubionego świętego.
Podobne wydarzenia odbędą się między innymi we Wrocławiu, Grudziądzu, Kielcach, Bielsku-Białej i Pruszkowie. W ostatnich dniach orszaki i korowody świętych przeszły już w Libiążu i Poroninie. Dzieci i ich opiekunowie przebrali się choćby za św. Matkę Teresę z Kalkuty czy św. Maksymiliana Kolbe.