Trwa ładowanie...
d429o7z

Halloween. Kiedy obchodzimy Halloween? Co to za święto?

Najnowsze informacje
iStock
Źródło: iStock
3.5
(2 głosy)
Oceń:

Halloween to w uproszczeniu święto duchów obchodzone 31 października. Największą popularnością cieszy się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Halloween – historia święta

Pochodzenie święta Halloween nie jest do końca znane. Kulturoznawcy uważają, że może wywodzić się od rzymskiego święta ku czci boga owoców i nasion Pomony.

Druga teoria związana jest z celtyckim świętem powitania zimy. Druidzi celtyccy wierzyli, że w dniu pożegnania lata i powitania zimy granica między światem żywych i umarłych jest bardzo cienka, dlatego duchy tych, którzy niedawno zmarli mogą docierać na ziemię. Żeby uchronić się przed nawiedzeniem przez złe duchy, należało rozpalić ognisko przed domem. Ogień miał również przyciągać dobre duchy.

Tradycyjna forma święta wraz z nadejściem chrześcijaństwa była stopniowo wypierana przez uroczystość Wszystkich Świętych. Mimo to obyczaj przetrwał pośród pogan i mógł w mocno zmienionej formie przetrwać do czasów współczesnych.

Tradycja Halloween jest krytykowana również współcześnie. Sprzeciwia jej się m.in. Kościół rzymskokatolicki, prawosławny i luterański.

Halloween – przebrania, makijaże i zabawy

Obecnie Halloween to zabawa głównie dla najmłodszych. Wieczorem 31 października przebierają się oni za wampiry, zombie, postaci z horrorów, czy też super bohaterów. Najpopularniejszą zabawą na Halloween jest "cukierek albo psikus". Przebrane dzieci chodzą od domu do domu, zbierając cukierki. Dom, który nie przekaże słodkości, powinien spodziewać się niemiłej psoty ze strony dzieci.

Pośród dorosłych coraz większą popularnością, również w Polsce, cieszą się wszelkiego rodzaju imprezy. Najpopularniejsze są oczywiście przebierane imprezy taneczne. Im mroczniejszy i bardziej przerażający lub odrażający strój, tym lepiej. Sporą popularnością cieszą się również organizowane w tym czasie maratony horrorów.

Halloween stało się świętem komercyjnym. Sklepowe półki w Polsce i na świecie uginają się od dekoracji związanych z tym wydarzeniem. Na jeden dzień w roku dekorowane są galerie handlowe oraz kina i inne miejsca rozrywki.

Dynia na Halloween

Największym symbolem Halloween nie są jednak słodycze, imprezy, czy też przebrania, a rzeźbione dynie. Każdy dom obchodzący to święto powinien mieć własną dynię. Oczywiście nie może to być wystawione warzywo. Dynie na Halloween są specjalnie rzeźbione. W sklepach można znaleźć noże i dłuta, które ułatwiają wycinanie otworów.

Dynia na Halloween powinna być pusta w środku. Obowiązkowym elementem są również groźne oczy i upiorny uśmiech. Do wnętrza dyni wkłada się świecę, tworząc w ten sposób mroczny, ale klimatyczny lampion.

d429o7z
d429o7z
d429o7z
Więcej tematów
d429o7z