Trwa ładowanie...

Halloween. Jaka jest historia tego święta? Zwyczaje, symbole, kontrowersje

Halloween jest obchodzone rokrocznie 31 października. To święto, które na stałe przeniknęło do popkultury. Jego korzenie sięgają średniowiecza. Choć w powszechnej świadomości Halloween jest kojarzone z kultem zmarłych, święto wywodzi się z uroczystości upamiętniających zakończenie letnich zbiorów i początek zimy.

Halloween. Tradycje, historia. Święto staje się coraz popularniejsze w PolsceHalloween. Tradycje, historia. Święto staje się coraz popularniejsze w PolsceŹródło: Pixabay
d3wko4b
d3wko4b

Halloween to święto, które obecnie kojarzone jest z dyniami, duchami i zmarłymi. W tym dniu na całym świecie organizowane są pochody i zabawy, których uczestnicy przebierają się za znane postacie bądź stroje zawierające popularne, halloweenowe motywy.

Kiedy obchodzimy halloween? Jego data wiąże się z pogańskimi świętami

Geneza Halloween jest powiązana z pogańskimi świętami obchodzonymi przez Celtów, Anglosasów i Ludy Północy, którzy na przełomie lata i zimy (dwóch głównych pór roku) celebrowali urodzajność zbiorów oraz powrót bliskich do domów. Był to także czas przygotowań do zimy, czyli okresu chłodu, ciemności i głodu.

Powiązanie Halloween ze zmarłymi ma związek z odbywającym się w ówczesnej Brytanii świętem Samhain. Kapłani celtyccy wierzyli, że w tym dniu zaciera się granica pomiędzy światem żywych a umarłych. Podczas obchodów dusze zmarłych miały powracać na Ziemię - starano się więc odgonić złe duchy za pomocą ognia i przebrań. Tradycja obchodzenia uroczystości powiązanych z końcem lata zaczęła zanikać ze względu na coraz silniejszy wpływ chrześcijaństwa w IX wieku. Szczątkowe zwyczaje przetrwały jednak na terenach Anglii i Irlandii aż do XIX wieku.

Stroje na Halloween. Nowoczesne oblicze święta liczy ponad 100 lat

Pierwsza parada halloweenowa, nadająca świętu współczesną formę odbyła się w 1920 roku w Minessocie. Tradycja dotarła do Stanów Zjednoczonych wraz z irlandzkimi imigrantami, którzy przybyli do USA jeszcze w XIX wieku.

d3wko4b

Halloween już w połowie XX wieku zyskało ogólnokrajową popularność, a parady, w których brali udział mieszkańcy przebrani w kolorowe stroje i postacie filmowe, organizowano rokrocznie. Tradycja obchodzenia Halloween powróciła do Europy w połowie XX wieku. Święto w niczym nie przypominało jednak tradycyjnego "końca lata", które było celebrowane przez pogańskie ludy starego kontynentu. Komercyjna forma Halloween jest obecnie obchodzona niemal na całym świecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Halloween obraża uczucia katolików? Ksiądz mówi o "zderzeniu kulturowym"

Halloweenowe zwyczaje

Jednym z najpopularniejszych halloweenowych zwyczajów, na który czekają głównie dzieci jest trick or treat, czyli "cukierek albo psikus". 31 października dzieci odwiedzają domy w okolicy miejsca swojego zamieszkania, prosząc sąsiadów o słodki przysmak. Jeżeli go nie otrzymają, zgodnie z tradycją mogą wyrządzić im psikusa.

d3wko4b

Mniej znanym zwyczajem halloweenowym jest wrzucanie do ognia orzecha włoskiego. Jeżeli owoc pęknie z charakterystycznym trzaskiem, osoba, której dotyczy wróżba, może liczyć na odwzajemnioną miłość.

Inną, popularną tradycją jest apple bobbing, nazywany w niektórych krajach duck-apple. Zabawa polega na wyłowieniu jabłka z miski wypełnionej wodą bez użycia rąk. Jeżeli uczestnik dokona tego bez uszkodzenia owocu, w nadchodzącym roku czeka go szczęście. W święto 31 października w wielu miejscach organizowane są także imprezy tematyczne i parady. Niektóre osoby praktykują w tym czasie wróżbiarstwo.

Symbole Halloween. Nie tylko dynie

Najpopularniejszym symbolem Halloween jest Jack-o'-lantern, czyli lampa wykonana z wydrążonej dyni. Motyw ten stał się bardzo popularny - jest obecny na ubraniach, plakatach czy dodatkach. Niektóre symbole święta są powiązane ze zmarłymi. Są to więc duchy, demony, szkielety. Kolorami Halloween są czarny i pomarańczowy - 31 października barwy te można spotkać w wielu miejscach. Nieoczywistym symbolem Halloween są kłosy pszenicy i liście kukurydzy. To motyw, powiązany ze świętem Samhain, z którego pierwotnie wywodzi się październikowa tradycja.

d3wko4b

Czy halloween jest zakazane? Święto budzi kontrowersje

Halloween jest świętem wywodzącym się z pogańskich tradycji. Z tego względu jego praktykowanie spotyka się z krytyką Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, episkopalnego i luterańskiego, które wiążą halloweenowe zwyczaje z kultem szatana, praktykowanym przez satanistów w nocy z 31 października na 1 listopada.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3wko4b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wko4b
Więcej tematów