Halloween ma długą tradycję. Pierwotna nazwa była inna
Halloween już coraz bliżej. Święto to największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, jednak w Polsce z roku na rok zyskuje coraz więcej fanów. Jedni uznają to święto jako okazję do imprezowania, a dla innych kłóci się ono z wiarą. Skąd wzięła się tradycja i kiedy obchodzone jest Halloween? Przeczytaj.
Halloween jest świętem, które kojarzy się wielu z mrocznymi kostiumami, dyniami, czy cukierkami zbieranymi przez dzieci. Święto to najhuczniej obchodzi się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Skąd wzięła się tradycja obchodzenia Halloween?
Halloween 2021. Tradycja święta
Halloween sięga dawnej tradycji Celtów, którzy przed początkiem naszej ery zamieszkiwali tereny dzisiejszej Szkocji, Walii oraz Irlandii. Halloween wpisane jest na stałe do kalendarza i co roku wypada dokładnie o tej samej porze, czyli 31 października.
Nazwa Halloween, to skrót od All Hallow Even, które oznacza Wigilię Wszystkich Świętych. Podczas tego święta ludzie modlili się za wszystkich zmarłych. Pochodzenie tego święta nie jest jednak jednoznaczne. Dzisiejsze obchodzenie Halloween sięga XIX wieku. Do Europy Zachodniej przywędrowało z Ameryki Północnej w XX wieku, wraz z irlandzkimi imigrantami.
"Ostatni dzownek: Netflix" (listopad 2021)
Najpopularniejszym zwyczajem związanym z Halloween jest zabawa w "cukierek albo psikus", która polega na tym, że dzieci przebierają się w halloweenowe kostiumy i biegają od domu do domu, prosząc o cukierki. Chowają je potem do swoich koszyczków. Jeśli dziecko nie otrzyma cukierka od właściciela domu, to może spodziewać się psikusa.
Halloween 2021. Czy Polacy obchodzą to święto?
W Polsce Halloween wzbudza wiele kontrowersji, bo chrześcijanie dopatrują się w tym święcie pogańskich elementów, a także uprawiania czarów i magii. Jednak w kraju jest wiele zwolenników tego święta, co można zauważyć po tym ile imprez tematycznych jest organizowanych oraz jak wiele osób, chętnie przebiera się tego dnia.