Nawałnice nad Polską. Wiatr zrywa dachy, są doniesienia o zniszczeniach
Gwałtowne burze z gradem i ulewami po południu dotarły do regionów środkowej części Polski. To nie koniec - ostrzega IMGW. Do czwartkowego rana niebezpieczny front przechodzić będzie na wschód. Są doniesienia o zniszczeniach i podtopieniach.
12.07.2023 | aktual.: 12.07.2023 22:01
Około 50 razy interweniowali w środę po południu wielkopolscy strażacy w związku z burzami i intensywnymi opadami deszczu. W Koźminie wiatr zerwał dach świetlicy.
Pogoda. Podtopienia i połamane drzewa
Oficer dyżurny wielkopolskich strażaków powiedział PAP, że najwięcej zgłoszeń o połamanych drzewach oraz o lokalnych podtopieniach pochodzi z powiatów konińskiego, tureckiego i kolskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W powiecie wolsztyńskim w Wielkopolsce strażacy interweniowali w związku ze zgłoszeniem o silnym wietrze, który miał wywrócić sześć kajaków.
- Na miejsce zadysponowano specjalistyczną grupę ratownictwa wodnego z Kościana i Poznania. Po dojeździe na miejsce okazało się, że nikomu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał oficer dyżurny.
"W powiecie chodzieskim na niebie zaobserwowano lej kondensacyjny, ale nie wytworzyła się trąba powietrzna. Intensywne opady wystąpiły m.in. w Koninie, gdzie doszło do zalania ulic" - relacjonuje portal epoznan.pl.
Jak przekazał Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, na godz. 20 dostaw prądu pozbawionych jest około 15 tys. odbiorców w woj: łódzkim - 9 408, lubelskim - 3 258, dolnośląskim - 2 234 i kujawsko-pomorskim - 105.
W miejscowości Teofilki silny wiatr uszkodził dach budynku gospodarczego.
Wieczorem burze z ulewami wystąpiły m.in. w Łęczycy i Skierniewicach.
Do późnego wieczora w środę w pasie środkowej Polski obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem i silnym wiatrem w porywach do 80 km/h. Hydrolodzy wydali także ostrzeżenie przed gwałtownymi wzrostami stanów wód w rzekach i potokach. Na zachodzie może spaść duży grad (do 5 cm).
Pogoda. Gwałtowne burze i sztorm na Bałtyku
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich wydało ostrzeżenie drugiego stopnia o burzach w strefie brzegowej. Prognozowany jest również silny wiatr od 8 do 9 w skali Beauforta.
Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje we wschodniej części strefy brzegowej, czyli od latarni Rozewie do wschodniej granicy państwa.
Około godz. 14 burza z ulewą przeszła m.in. nad Darłowem i Koszalinem.
"Prognozowane są burze z porywami wiatru i intensywnymi opadami deszczu, lokalnie gradu. Porywy wiatru 8 do 9 w skali Beauforta" - podali w komunikacie meteorolodzy.
Ulewa przegoniła turystów także na plaży w gdańskim Brzeźnie.
O ulewie informują też mieszkańcy Wyrzyska między Piłą i Bydgoszczą.
Następne komórki burzowe zbliżają się też do krańców południowo-zachodnich. Na nawałnice szykują się również Czesi.
Sprawdź, gdzie jest burza:
Pogoda. Czwartek nadal niespokojny na południowym wschodzie
W czwartek niemal w całej Polsce lokalnie spodziewajmy się przelotnych opadów deszczu, a na południu i południowym wschodzie również burz z porywamy wiatru do 70 km/h.
Najwyższe sumy opadów w czwartek prognozowane są na południowym wschodzie, miejscami od 20 mm do 30 mm, a na obszarach podgórskich oraz w Karpatach do 40 mm - 45 mm.
Temperatura maksymalna od 24 do 28 st. C, chłodniej tylko nad morzem oraz na obszarach podgórskich w Karpatach: od 20 do 22 st. C.
Zobacz także
Cerber pustoszy Europę. Afrykańskie upały nadciągają do Polski
- Mamy już przedsmak tego, co czeka nas w weekend - ostrzega tymczasem w rozmowie z WP Emilia Szewczak z IMGW. W sobotę do Polski dotrze antycyklon Cerber, który na południu Europy odpowiada za wprowadzenie najwyższych stopni alarmów pogodowych.
W sobotę i niedzielę słupki rtęci na termometrach w wielu regionach kraju poszybują w okolicę i powyżej wartości 30 st. C.