Nowa prognoza na sierpień. IMGW aktualizuje dane

Urlop w sierpniu, a jeśli obowiązki związane ze szkołą nie przeszkadzają, to może we wrześniu? Długoterminowa prognoza IMGW na najbliższe miesiące pomoże też w planach już na jesienne eskapady. Synoptycy opracowali nowe dane na sierpień, wrzesień, październiki i listopad.

Pogoda długoterminowa. Sierpień zapowiada się gorący
Pogoda długoterminowa. Sierpień zapowiada się gorący
Źródło zdjęć: © PAP, wxcharts-screen | Jerzy Ochoński
oprac. AJK

10.07.2023 | aktual.: 10.07.2023 15:40

Prognoza pogody na pozostałe tygodnie lata, ale też już na jesienne miesiące została opracowana przez ekspertów Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. Zaznaczono, że jest to prognoza eksperymentalna i długoterminowa, co oznacza możliwość zmiany.

Pogoda na drugą część lata. Prognoza długoterminowa IMGW

Synoptycy z Zakładu Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych IMGW wskazali możliwy przedział temperatur w poszczególnych regionach i miastach, a także przewidywany zakres sumy opadów od sierpnia do listopada. To dane opracowane na podstawie obecnych modeli pogodowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eksperci z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW dla każdego miesiąca przygotowali mapy oraz tabele.

Pogoda. Prognoza na sierpień 2023 r.

W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Warto zaznaczyć, że tak zakładają kolejne już, comiesięczne aktualizacje tej prognozy IMGW.

IMGW
IMGW© IMGW

Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się w normie wieloletniej. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku prognoza także nie zmieniła się w porównaniu do danych opracowanych przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW wcześniej.

IMGW
IMGW© IMGW

Pogoda. Prognoza na wrzesień 2023 r.

W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się na poziomie wyższym od normy wieloletniej z lat 1991-2020 w większości regionów.

IMGW
IMGW© IMGW

Miesięczna suma opadów atmosferycznych również powinna utrzymać się w zakresie normy wieloletniej. Tylko na północnym wschodzie może padać więcej niż wynika ze średniej.

IMGW
IMGW© IMGW

Pogoda. Prognoza na październik 2023 r.

Na terenie całego kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 we wszystkich województwach.

IMGW
IMGW© IMGW

W październiku miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polce powinna kształtować się natomiast w normie.

IMGW
IMGW© IMGW

Pogoda. Prognoza na listopad 2023 r.

Na terenie całego kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się w normie wieloletniej z lat 1991-2020.

IMGW
IMGW© IMGW

Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce w listopadzie również powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

IMGW
IMGW© IMGW

Jak powstaje prognoza długoterminowa IMGW?

"Opracowując końcową prognozę miesięczną, IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts)" - podano w komunikacie.

Synoptycy IMGW zastrzegli, że mimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, nadal nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Stąd też comiesięczne aktualizacje tej prognozy.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
pogodaprognoza długoterminowasierpień
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)