Grzybobranie 2023. Czy podczas pełni rosną grzyby?
Jesień nieodłącznie kojarzona jest ze szczytem sezonu na grzyby. W lasach pojawia się coraz więcej owocników, stanowiących gratkę dla zbieraczy. Czy po pełni Księżyca grzybów będzie więcej? Zdania grzybiarzy są podzielone.
Czy są grzyby w lesie? Od późnego lata niemal do końca jesieni to jedno z pytań, które zadają sobie grzybiarze. Wśród wielu z nich utarło się również stwierdzenie, że wysypu owocników należy spodziewać się po pełni Księżyca. To jednak niejedyne przekonanie.
Czy po pełni są grzyby? 3 tezy
Pytanie o powiązanie pełni Księżyca z występowaniem grzybów, to kwesta, nad którą pochyla się wielu grzybiarzy. Wśród teorii związanych z fazami Srebrnego Globu i wysypem leśnych owocników przeważają trzy główne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsza z nich głosi, że podczas pełni grzyby rosną szybciej i w większej ilości. Z tego względu do lasu najlepiej wybrać się tuż po niej. Druga jest zupełnie przeciwna. Jej zwolennicy twierdzą, że pełnia Księżyca źle wpływa na wzrost grzybów, dlatego tuż po niej w lasach na trudno szukać owocników. Ostatnia z nich wskazuje, że wysypu grzybów należy spodziewać się od nowiu do pełni. Są również grzybiarze, którzy uważają, że grzyby zebrane w czasie pełni Księżyca będą robaczywe.
Czy w pełni rosną grzyby? Kwestia nie jest rozwiązana
Jak dotąd nie ma naukowego potwierdzenia teorii wskazujących, że pełnia Księżyca przyczyniała się do ilości grzybów w lesie. - Nie ma naukowego dowodu na to - mówi Wiesław Kamiński, znany grzyboznawca z Krakowa cytowany przez Gazetę Wyborczą. Podpowiedzią, kiedy warto udać się na zbiór, może być jednak pogoda. Grzyby do wzrostu potrzebują bowiem odpowiednich warunków atmosferycznych. Wysypu leśnych owocników można spodziewać się w przypadku opadów oraz wilgotnych i stosunkowo ciepłych dni.