Grzybobranie 2023. Czy podczas pełni rosną grzyby?

Jesień nieodłącznie kojarzona jest ze szczytem sezonu na grzyby. W lasach pojawia się coraz więcej owocników, stanowiących gratkę dla zbieraczy. Czy po pełni Księżyca grzybów będzie więcej? Zdania grzybiarzy są podzielone.

Czy grzyby rosną po pełni? Sezon trwa
Czy grzyby rosną po pełni? Sezon trwa
Źródło zdjęć: © Pixabay, Unsplash

Czy są grzyby w lesie? Od późnego lata niemal do końca jesieni to jedno z pytań, które zadają sobie grzybiarze. Wśród wielu z nich utarło się również stwierdzenie, że wysypu owocników należy spodziewać się po pełni Księżyca. To jednak niejedyne przekonanie.

Czy po pełni są grzyby? 3 tezy

Pytanie o powiązanie pełni Księżyca z występowaniem grzybów, to kwesta, nad którą pochyla się wielu grzybiarzy. Wśród teorii związanych z fazami Srebrnego Globu i wysypem leśnych owocników przeważają trzy główne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwsza z nich głosi, że podczas pełni grzyby rosną szybciej i w większej ilości. Z tego względu do lasu najlepiej wybrać się tuż po niej. Druga jest zupełnie przeciwna. Jej zwolennicy twierdzą, że pełnia Księżyca źle wpływa na wzrost grzybów, dlatego tuż po niej w lasach na trudno szukać owocników. Ostatnia z nich wskazuje, że wysypu grzybów należy spodziewać się od nowiu do pełni. Są również grzybiarze, którzy uważają, że grzyby zebrane w czasie pełni Księżyca będą robaczywe.

Czy w pełni rosną grzyby? Kwestia nie jest rozwiązana

Jak dotąd nie ma naukowego potwierdzenia teorii wskazujących, że pełnia Księżyca przyczyniała się do ilości grzybów w lesie. - Nie ma naukowego dowodu na to - mówi Wiesław Kamiński, znany grzyboznawca z Krakowa cytowany przez Gazetę Wyborczą. Podpowiedzią, kiedy warto udać się na zbiór, może być jednak pogoda. Grzyby do wzrostu potrzebują bowiem odpowiednich warunków atmosferycznych. Wysypu leśnych owocników można spodziewać się w przypadku opadów oraz wilgotnych i stosunkowo ciepłych dni.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)