Gdzie na grzyby? "Ludzi brak, jak i grzybów"
Trwa sezon na grzyby. Choć warunki pogodowe sprzyjają grzybobraniu, miłośnicy leśnych owocników mogą obejść się smakiem. Jak informują grzybiarze, w części lasów pomimo opadów wciąż panują pustki.
25.09.2023 13:25
Grzybobranie to ulubione zajęcie wielu Polaków. Na przełomie lata i jesieni w lasach pojawia się wiele smacznych i poszukiwanych owocników. Gdzie udać się na grzyby? Pod koniec września o zbiór może być ciężko.
Czy są grzyby 2023? "Może coś za kilka dni się pojawi"
Doniesienia grzybiarzy dotyczące sytuacji w lasach, gromadzi portal grzyby.pl. Jak wskazują jego użytkownicy, mimo ochłodzenia oraz opadów, które pojawiły się na początku astronomicznej jesieni, w niektórych lasach próżno szukać urodzaju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"W lesie mokro, ludzi brak, jak i grzybów. Jeden mały siedzuń, jeden wielki koźlarz babka i jeden wielki podgrzybek (zdrowy) i 2 stare i robaczywe podgrzybki. Reszta tylko kurki, ale trzeba znaleźć konkretne miejsce. Przez pół godziny chodzenia 3 sztuki aż nagle jedno miejsce, w którym było pewnie ze 100 sztuk" - wskazuje jeden z użytkowników serwisu z województwa łódzkiego.
"Las na byłej kopalni piasku masa rydzów, ale 90 proc. robaczywe. Jeden mały maślak. W lesie bardzo mokro może coś za kilka dni się pojawi" - wskazuje natomiast internautka z woj. małopolskiego. Nie wszędzie grzybobranie zakończyło się jednak fiaskiem.
"Dużo maślaków sitarzy (całe mnóstwo starych zostało w lesie), pojedyncze: borowiki szlachetne, krasnoborowiki ceglastopore, podgrzybki, 1 czubajka kania, 2 gołąbki zielonawe, 2 "czarcie jaja", troszkę kurek, i najbardziej cieszą nowości - pieprznik trąbkowy i kolczak rudawy (obłączasty prawdopodobnie też)" - chwali się użytkowniczka forum serwisu grzyby.pl.
Gdzie są grzyby? Raport. Te owocniki warto zbierać we wrześniu i październiku
Wrzesień oraz październik to czas, w którym przy sprzyjających warunkach pogodowych, w lasach można znaleźć wiele smacznych gatunków grzybów. Wciąż trwa sezon na pieprzniki jadalne, czyli kurki. Poza nimi, wśród ściółki wyrastają borowiki, podgrzybki, maślaki, gąski, kanie czy opieńki. Powoli kończy się sezon na koźlarze.
Każdego roku w sezonie grzybowym służby i leśnicy przypominają o zasadach, których należy przestrzegać w czasie grzybobrania. Podstawowa z nich wskazuje, by zbierać wyłączne owocniki jadalne, co do których przydatności do spożycia nie ma żadnych wątpliwości. "Niejeden wygląda jak gołąbek, a okazuje się muchomorem" - przypomina GIS. Należy również unikać zbioru bardzo młodych lub bardzo starych grzybów.