Pełnia wrzesień 2023. Na niebie pojawi się Księżyc Plonów
Już niebawem nocne niebo rozświetli wyjątkowa, wrześniowa pełnia Księżyca. Srebrny Glob znajdzie się wówczas po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Kiedy wypatrywać Księżyca Plonów? Wyjaśniamy, skąd wzięła się jego zwyczajowa nazwa.
22.09.2023 12:59
Pełnie Księżyca występują cyklicznie - średnio raz w miesiącu. Do ich obserwacji nie są potrzebne żadne przyrządy optyczne - przy sprzyjających warunkach pogodowych są doskonale widoczne z każdego miejsca na Ziemi. Już wkrótce nadarzy się kolejna okazja do podziwiania Księżyca w pełni. Pod koniec września na nocne niebo wstąpi Księżyc Plonów.
Pełnia Księżyca wrzesień 2023. Kiedy i o której?
Wrześniowa pełnia Księżyca rozświetli niebo 29 września. Maksimum tego zjawiska nastąpi o godzinie 11:58 czasu polskiego. Nie oznacza to jednak, że stracimy szansę na podziwianie tarczy Srebrnego Globu w pełnej okazałości - pełnię plonów będzie można bowiem podziwiać również w noc poprzedzającą i następującą po wspomnianym terminie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pełnia we wrześniu będzie jednocześnie pierwszą z trzech jesiennych pełni Księżyca. Poza nimi, na miłośników zjawisk astronomicznych czeka szereg innych atrakcji - w tym cztery noce spadających gwiazd, zaćmienie Słońca, widoczne nad północnym Pacyfikiem, w części Stanów Zjednoczonych i Ameryki Środkowej oraz częściowe zaćmienie naturalnego ziemskiego satelity.
Pełnia we wrześniu 2023. Nie tylko Księżyc Plonów
Pełnia, którą będzie można podziwiać we wrześniu - podobnie, jak inne, występujące w trakcie roku - ma swoje zwyczajowe nazwy. Najczęściej spotykaną jest pełnia Księżyca plonów. Innymi nazwami, odnoszącymi się do zjawiska są:
- Pełnia Żniwiarzy
- Jęczmienny Księżyc
- Kukurydziany Księżyc.
Zwyczajowe nazwy pełni Księżyca najczęściej pochodzą od dawnych ludów Ameryki Południowej. Te nadawały nazwy fazom Srebrnego Globu na podstawie zjawisk i zmian zachodzących w przyrodzie i otaczającym ich świecie.