Pełnia Księżyca w sierpniu. Niebieski Księżyc podziwialiśmy niemal 3 lata temu
Już wkrótce nocne niebo rozświetli wyjątkowy, Niebieski Księżyc w pełni. Zjawisko to będzie wyjątkowe pod wieloma względami. Po pierwsze, będzie to druga pełnia w sierpniu. Po drugie - po raz kolejny będzie ona nosić miano Superksiężyca. Dlaczego jeszcze warto spojrzeć w niebo?
30.08.2023 11:15
Pierwsza pełnia Księżyca w miesiącu miała miejsce we wtorek 1 sierpnia. Średnio raz na 2,5 roku zdarzają się jednak miesiące, w których Srebrny Glob w pełni można podziwiać dwukrotnie. Tak będzie w 2023 roku.
Kiedy jest pełnia? Nadchodzi Niebieski Superksiężyc
Sierpień to wyjątkowy miesiąc dla miłośników zjawisk astronomicznych. Wraz z jego początkiem na niebie pojawiła się wyjątkowa Pełnia Jesiotrów, która równocześnie była Superksiężycem. W połowie miesiąca nastąpiło maksimum roju Perseidów, określane nocą spadających gwiazd. Ósmy miesiąc roku zakończy natomiast kolejna w miesiącu pełnia, która również będzie Superksiężycem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy będzie Niebieski Księżyc? Druga z sierpniowych pełni będzie miała miejsce w nocy z 30 na 31 sierpnia. Co ciekawe, w tym czasie naturalny satelita ziemski może sprawiać wrażenie ogromnego. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, "o Superpełni mówimy, kiedy jest on w odległości około 360 tys. km od Ziemi. Podczas najbliższej Superpełni będzie to dokładnie 357 344 km".
- To, z czym będziemy mieli do czynienia w nocy z 30 na 31 sierpnia, to złożenie kalendarza księżycowego, astronomicznego z kalendarzem urzędowym - mówi natomiast PAP wicedyrektor planetarium śląskiego, Damian Jabełka.
Niebieski Księżyc. Czy Srebrny Glob zmieni kolor?
Sierpniowa pełnia Księżyca, którą będzie można podziwiać pod koniec miesiąca, nosi nazwę Blue Moon, czyli Niebieskiego Księżyca. Czy w tym czasie naturalny, ziemski satelita zmieni swoją barwę na niebieską? Nazwa zjawiska nie nawiązuje do odcienia księżycowej tarczy - jej źródła należy szukać w angielskim związku frazeologicznym "once in a blue moon", oznaczającą coś, co zdarza się bardzo rzadko.
Księżycowa tarcza może jednak przybrać pomarańczową barwę. "W trakcie wschodu i zachodu Księżyca, wskutek działania atmosfery - będziemy go [Księżyc - przyp. red.] widzieli w kolorze pomarańczowym. Może nam też wydawać się gigantyczny" - informuje PAP.