Trwa ładowanie...

Superksiężyc 2022. Sierpień to kolejny miesiąc, w którym można podziwiać niezwykłą pełnię

Pełnia księżyca w sierpniu wypadnie w nocy z czwartku na piątek. Jak podaje NASA, będzie ona trwała około trzech dni. W tym miesiącu zjawisko to będzie wyjątkowe. Księżycowi w pełni towarzyszyć będą Perseidy, czyli noc spadających gwiazd. Dodatkowo sierpień jest ostatnim miesiącem, w którym w tym roku będzie można podziwiać tzw. Superksiężyc. Co oznacza to zjawisko?

Share
Truskawkowy KsiężycTruskawkowy KsiężycŹródło: NASA
d406q5o

Superksiężyc występuje wtedy, gdy Księżyc osiąga najmniejszą odległość względem Ziemi. Według NASA, w tę szczególną pełnię, księżycowa tarcza może być nawet o 14 proc. większy i do 30 proc. jaśniejszy niż podczas "zwykłej" pełni.

Superksiężyc 2022 – niesamowite zjawisko

Pełnie Księżyca występują regularnie, średnio co 30 dni. Ze zjawiskiem tym wiąże się wiele legend i wierzeń, jednak nie mają one potwierdzenia w nauce. Pełnią księżyca nazywana jest faza, w której jego tarcza jest całkowicie widoczna. W tym czasie naturalny orbita Ziemi znajduje się po przeciwnej stronie planety niż Słońce.

Podczas pełni jedna z półkul Księżyca skierowana jest w stronę Ziemi, a druga pozostaje niewidoczna. Z pełnią wiąże się także zjawisko zaćmienia Księżyca. To rzadkie zjawisko astronomiczne, które zdarza się wyłącznie wtedy, kiedy kula ziemska znajdzie się pomiędzy Księżycem a Słońcem, przysłaniając częściowo lub całkowicie tarczę naturalnego satelity.

d406q5o

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Minęło 50 lat odkąd stanęli na Księżycu. Rocznica lądowania Apollo 16

Kiedy będzie Superksiężyc 2022?

Przypadające w tym tygodniu zjawisko, swoje apogeum osiągnie w nocy z 11 na 12 sierpnia, dokładnie o godzinie 3:36 nad ranem. Superksiężyc 2022 w tym roku zbiegnie się z innym, ciekawym wydarzeniem astronomicznym – Perseidami, czyli nocą spadających meteorytów.

Do oglądania zjawiska ostatniego, sierpniowego Superksiężyca nie są potrzebne specjalistyczne przyrządy. Księżyc będzie widoczny gołym okiem. Jak polecają miłośnicy tego typu zjawisk, by w pełni dostrzec urok Superksiężyca, warto jednak udać się do miejsca oddalonego od miejskich świateł.

d406q5o

Pełnia księżyca sierpień 2022 – czerwony punkt na nocnym niebie

Pełnie Księżyca noszą swoje zwyczajowe nazwy. Jak podaje NASA, w sierpniu 2022 Superksiężyc będzie nosił miano:

  • Superksiężyca Truskawkowego
  • Pełni Jesiotrów
  • Pełni Zielonej Kukurydzy
  • Superpełni Zbożowej
  • Czerwonego Superksiężyca.

Nazwy te wywodzą się od obserwacji przyrody, zjawiska oraz wierzeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d406q5o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d406q5o
d406q5o
Więcej tematów