Superksiężyc 2022. Sierpień to kolejny miesiąc, w którym można podziwiać niezwykłą pełnię
Pełnia księżyca w sierpniu wypadnie w nocy z czwartku na piątek. Jak podaje NASA, będzie ona trwała około trzech dni. W tym miesiącu zjawisko to będzie wyjątkowe. Księżycowi w pełni towarzyszyć będą Perseidy, czyli noc spadających gwiazd. Dodatkowo sierpień jest ostatnim miesiącem, w którym w tym roku będzie można podziwiać tzw. Superksiężyc. Co oznacza to zjawisko?
10.08.2022 12:45
Superksiężyc występuje wtedy, gdy Księżyc osiąga najmniejszą odległość względem Ziemi. Według NASA, w tę szczególną pełnię, księżycowa tarcza może być nawet o 14 proc. większy i do 30 proc. jaśniejszy niż podczas "zwykłej" pełni.
Superksiężyc 2022 – niesamowite zjawisko
Pełnie Księżyca występują regularnie, średnio co 30 dni. Ze zjawiskiem tym wiąże się wiele legend i wierzeń, jednak nie mają one potwierdzenia w nauce. Pełnią księżyca nazywana jest faza, w której jego tarcza jest całkowicie widoczna. W tym czasie naturalny orbita Ziemi znajduje się po przeciwnej stronie planety niż Słońce.
Podczas pełni jedna z półkul Księżyca skierowana jest w stronę Ziemi, a druga pozostaje niewidoczna. Z pełnią wiąże się także zjawisko zaćmienia Księżyca. To rzadkie zjawisko astronomiczne, które zdarza się wyłącznie wtedy, kiedy kula ziemska znajdzie się pomiędzy Księżycem a Słońcem, przysłaniając częściowo lub całkowicie tarczę naturalnego satelity.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy będzie Superksiężyc 2022?
Przypadające w tym tygodniu zjawisko, swoje apogeum osiągnie w nocy z 11 na 12 sierpnia, dokładnie o godzinie 3:36 nad ranem. Superksiężyc 2022 w tym roku zbiegnie się z innym, ciekawym wydarzeniem astronomicznym – Perseidami, czyli nocą spadających meteorytów.
Do oglądania zjawiska ostatniego, sierpniowego Superksiężyca nie są potrzebne specjalistyczne przyrządy. Księżyc będzie widoczny gołym okiem. Jak polecają miłośnicy tego typu zjawisk, by w pełni dostrzec urok Superksiężyca, warto jednak udać się do miejsca oddalonego od miejskich świateł.
Pełnia księżyca sierpień 2022 – czerwony punkt na nocnym niebie
Pełnie Księżyca noszą swoje zwyczajowe nazwy. Jak podaje NASA, w sierpniu 2022 Superksiężyc będzie nosił miano:
- Superksiężyca Truskawkowego
- Pełni Jesiotrów
- Pełni Zielonej Kukurydzy
- Superpełni Zbożowej
- Czerwonego Superksiężyca.
Nazwy te wywodzą się od obserwacji przyrody, zjawiska oraz wierzeń.