Perseidy 2022. Gdzie oglądać spadające gwiazdy? Dziś wyjątkowa noc
Niemała atrakcja czeka miłośników Perseidów, czy tzw. spadających gwiazd, już w najbliższy weekend. To właśnie wtedy wypadają Perseidy 2022, kulminacja zjawiska nazywanego także deszczem meteorytów. W nocy z piątku 12 sierpnia na sobotę 13 sierpnia wyjątkowo aktywny będzie Gwiazdozbiór Perseusza – warto więc na niego spojrzeć i zachwycić się gwiezdnym spektaklem.
Noc spadających gwiazd 2022, na którą czekają miłośnicy astronomii, w tym roku przypadnie w długi weekend. Perseidy, chociaż są wydarzeniem cyklicznym, wzbudzają zainteresowanie. Spadające gwiazdy przez wielu są uważane jako omen szczęścia. W piątkowy wieczór warto więc udać się na spacer i spojrzeć w górę – deszcz meteorytów można podziwiać gołym okiem.
Perseidy 2022. Kiedy warto spojrzeć w niebo?
W tym roku maksimum roju, znanego także jako "łzy świętego Wawrzyńca" wypada w nocy z najbliższego piątku na sobotę. Co ważne, zjawisko Perseidy można obserwować nie tylko w tym czasie, ale również w noce poprzedzające i następujące po dacie maksimum. Noc spadających gwiazd w tym roku zbiega się z pełnią Księżyca, która wypada 12 sierpnia. Oznacza to, że warunki do obserwacji zjawiska nie będą sprzyjające. Blask jedynego, naturalnego satelity Ziemi może ograniczyć liczbę widocznych meteoroidów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Perseidy dostarczają niepowtarzalny, podniebny spektakl. W szczycie roju częstotliwość obserwowanych spadających gwiazd może wynosić nawet 100 w ciągu godziny. W tym roku ze względu na pełnię Księżyca widoczne na niebie będą wyłącznie te najjaśniejsze.
Najlepszą porą do obserwacji Perseid 2022 jest czas od drugiej połowy nocy do świtu. To właśnie wtedy radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem, dostarczając świetlny spektakl.
Noc spadających gwiazd 2022 sierpień – gdzie wypatrywać Perseid?
Zjawiska astronomiczne, w tym także Perseidy warto obserwować w miejscu oddalonym od miejskich świateł. Sztuczny blask w połączeniu z pełnią księżyca może zaburzyć gwiezdne widowisko. Aby w pełni wykorzystać potencjał Perseid i zaobserwować jak najwięcej spadających gwiazd, warto wybrać przestrzeń, w której widoczny jest jak największy obszar nieba.
Ze względu na parametry orbity komety Swifta-Tuttle’a, macierzystej dla roju Perseidów, spadające gwiazdy są najlepiej widoczne na półkuli północnej, a więc tej, na której leży Polska.
Perseidy 2022 – pogoda
Przewidywania synoptyków na tę noc są optymistyczne. Prognozy długoterminowe wskazują, że noc z 12 na 13 sierpnia ma być w większości kraju ciepła i bezchmurna. Niewielkie opady deszczu i zachmurzenia mogą pojawić się w południowych i centralnych regionach Polski. W tym czasie Polska znajdzie się pod wpływem wyżu, który zapewni temperaturę w okolicach 14-20 stopni Celsjusza. Warto podkreślić jednak, że prognoza może ulec zmianie.
Perseidy, czyli zjawisko znane od starożytności
Zjawisko Perseid jest znane i obserwowane od ponad 2000 lat – najwcześniejsze informacje o wydarzeniu pochodzą z Dalekiego Wschodu. Nazwa gwiazdozbioru Perseusza, z którym powiązane jest zjawisko spadających gwiazd, wzięła się zaś od mitologicznej postaci greckiego herosa.
Gwiazdozbiór Perseusza to dwudziesty czwarty co do wielkości gwiazdozbiór nieba północnego. Położony jest w okolicach konstelacji Andromedy, Kasjopei, Cefeusza, Pegaza i Wieloryba – nazwy gwiazdozbiorów odpowiadają więc postaciom mitycznie powiązanym z Perseuszem.