Trwa ładowanie...

Grzegorz Braun złożył skargę do SN. "Komitet Dulkiewicz bezprawnie zarejestrowany"

Grzegorz Braun, kandydat na prezydenta Gdańska, nie pogodził się z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej. Złożył na nią skargę do Sądu Najwyższego. Jego zdaniem PKW nie powinna była rejestrować komitetu Aleksandry Dulkiewicz po zmianie nazwy.

Grzegorz Braun złożył skargę do SN. "Komitet Dulkiewicz bezprawnie zarejestrowany"Źródło: Agencja Gazeta, fot: Michał Ryniak
d272a2i
d272a2i

Przypomnijmy: w poniedziałek Grzegorz Braun, kandydat na prezydenta Gdańska, złożył skargę do PKW, że komitet wyborczy Aleksandry Dulkiewicz został zarejestrowany niezgodnie z prawem. Dulkiewicz kandyduje z ramienia komitetu Wszystko dla Gdańska, który został utworzony przez stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska, założone przez prezydenta Pawła Adamowicza. A nazwy komitetu i organizacji nie powinny być takie same. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Jeszcze tego samego dnia PKW rozstrzygnął spór. Jak poinformował jej przewodniczący Wojciech Hermeliński, Państwowa Komisja Wyborcza podjęła uchwałę o uchyleniu rejestracji komitetu Dulkiewicz. Obecna komisarz Gdańska dostała pięć dni na zmianę jego nazwy. Nie będzie musiała jednak zbierać od nowa podpisów pod zgłoszeniem dla swojej kandydatury. We wtorek komitet Dulkiewicz zmienił nazwę na "KWW Wszystko dla Gdańska Aleksandry Dulkiewicz".

Dulkiewicz oficjalnie zarejestrowana

W środę wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak poinformował na Facebooku, że Miejska Komisja Wyborcza zarejestrowała Aleksandrę Dulkiewicz jako kandydatkę na prezydenta Gdańska. "Po weryfikacji poprawności 3624 podpisów w godzinach wieczornych komisja zaprzestała dalszej ich weryfikacji, uznając wniosek za kompletny i złożony poprawnie" - napisał.

Grzelak, który jest szefem sztabu wyborczego Aleksandry Dulkiewicz ustosunkował się także do zarzutów komitetu Grzegorza Brauna. Poinformował na Facebooku, że "Skarga Komitetu Wyborczego Wyborców Grzegorza Brauna do Sądu Najwyższego na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z 4 lutego nie została złożona w trybie przewidzianym prawem i podlega odrzuceniu jako niedopuszczalna bez potrzeby merytorycznego rozpoznania". Dodał, że skargi do SN "nie przysługują od uchwał PKW wydanych w sprawach indywidualnych", takich jak zmiana nazwy komitetu wyborczego.

Grzegorz Braun nie odpuszcza

We wtorek pełnomocnik jego komitetu wyborczego (Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorza Brauna), Włodzimierz Skalik złożył do Sądu Najwyższego skargę na poniedziałkową uchwałę podjętą przez PKW.

d272a2i

Zdaniem Skalika, uchwała PKW została "podjęta z naruszeniem prawa". Komitet wyborczy Brauna nie zgadza się zwłaszcza na to, że PKW zaakceptowało podpisy zebrane przez Komitet Wyborczy Wyborców "Wszystko dla Gdańska". Pełnomocnik Brauna twierdzi, że podpisy zbierane przez KWW "Wszystko dla Gdańska", czyli pod pod starą nazwą, nie mogą być uznane jako podpisy komitetu wyborczego Dulkiewicz.

- Podpisy zbierane na całkiem inny komitet mają być zaliczone w poczet wymaganej do zatwierdzenia przez kandydata dokumentacji, kiedy będzie tę dokumentację składał nowy komitet, pod nowa nazwą. Ta decyzja nie ma precedensu i podstawy w prawie polskim. To jest wynalazek PKW - powiedział Grzegorz Braun.

Sąd Najwyższy ma siedem dni na rozstrzygnięcie tej skargi - podaje TVN24 za PAP.

Sześciu kandydatów na prezydenta

Wybory uzupełniające na prezydenta Gdańska odbędą się w niedzielę 3 marca. Jest to związane z wygaśnięciem mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. podczas finału WOŚP.

d272a2i

W Gdańsku aż sześciu kandydatów ubiega się o fotel prezydenta miasta. Oprócz Aleksandry Dulkiewicz i Grzegorza Brauna, są to: Piotr Walentynowicz, Marek Skiba, Sławomir Ziembiński, Adam Stankiewicz. Początkowo zgłoszono ośmiu kandydatów, ale dwóch zrezygnowało już ze startu w wyborach - Andrzej Kania oraz Dorota Maksymowicz-Czapkowska. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d272a2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d272a2i
Więcej tematów